wijkraad in de Heiliglanden. Deze vond het plan een verschrik king en zond een telegram aan de koningin. Wie nu gaat kijken ziet dat de verdieping er inmiddels met rasterwerk en al toch is gekomen. In de architectenwereld heerst de opvatting dat ook in oude steden „eigentijds" gebouwd moet kunnen worden. De op lossing toont verwantschap met nieuwe kleedhuizen bij sommige sportvelden. Het is de vraag of er wel sportief gehandeld is door dit historische complex met deze lichtelijk uit de toon vallende muziekdoos op te luisteren. Soms lijkt het of een dossier een bepaald gewicht moet hebben voordat de betreffende materie rijp is voor een beslissing. In het opbergen gespecialiseerde ambtenaren zijn aanhoudend bezig met het bijvoegen van rapporten en verslagen van vergaderingen. Tot de onderwerpen waarvan de papierproduktie nog in volle gang is behoort ook het beschermde stadsgezicht. Eén van de eerste stuk ken hierover was een in 1973 ontvangen brief van de rijksdienst voor de monumentenzorg. Daarin werd voorgesteld de historische kern van Haarlem aan te wijzen tot beschermd gebied. De be voegdheid tot zo'n maatregel berust bij het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, tezamen met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dit is vastgelegd in de monumentenwet van 1961. De gemeente kan tegen een derge lijke aanwijzing bezwaar maken maar heeft uiteindelijk geen be slissende stem. Van rijkswege wil men de zaak echter elegant spelen. De gemeente wordt dus niet meteen voor een feit gesteld maar mag zich eerst uitspreken. Verwacht werd een besluit van de raad waarin deze verklaart in beginsel met de aanwijzing in te stemmen. Men reageerde ten stadhuize niet bepaald opgetogen. De voor- en nadelen werden op een rijtje gezet. De positieve kanten sprongen er blijkbaar nog niet erg overtuigend uit. De plaatsing van dit onderwerp op de agenda van de gemeenteraad werd althans telkens opnieuw uitgesteld. Deze trage gang van zaken had geen gunstige invloed op de bereidheid van beide mi nisteries tot subsidieverlening voor woonpanden die onderdeel zijn van het historische stadsbeeld. In de betreffende regelingen wordt namelijk de voorwaarde gesteld dat er sprake moet zijn van 354

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 356