De Kerkelijke pers geeft een indrukwekkend résumé, waarbij op valt een serie praesidiaten in kerkelijke colleges en maatschappe lijke verenigingen (o.a. jarenlang van het Provinciaal Kerkbe stuur, later de Provinciale Kerkvergadering van Noord-Holland). In de oorlog heeft hij, als bestuurslid van de Stichting Meer en Bosch/Bethesda Sarepta, voor de belangen van het Protestantse inrichtingswezen pal gestaan, en daarvoor met gevangenschap de tol betaald. Hij had een speciale liefde tot de jeugd en haar interessen en tot de eenvoudigen van geest (want hunner is, naar de Bergleer in Mattheüs 5-7 zegt, het Koninkrijk der Hemelen). Zo gaf hij ruim 22 jaar les in de bijbelkunde en kerkgeschiedenis aan het Christe lijk Lyceum te Haarlem en kende hij de vragen en behoeften zijner gemeenteleden tot in de vele hofjes toe. Tot de talenten waarmee hij begiftigd was, en die hij gebruikte, behoorde een vermogen om geduldig en ingespannen te luisteren bij huisbezoek en lezingen. Zijn gehele persoon was er steeds bij betrokken. Vragen wij naar het geheim, hoe er lijn en richting in de veelheid van gaven, tegenstellingen en belangstellingen is geweest, dan laat ik hem zelf aan het woord: „De bijbel leert ons af ons heil te zoeken in onze eigen gedachten, behoeften en ervaringen. Wij kunnen die niet negeren, maar zij worden door de bijbel gesteld in relatie en wisselwerking met Gods gedachten over ons, Zijn wil, Zijn doeleinden. Belangrijker dan ons zoeken naar God is Zijn zoeken naar ons". En even verder: „Christus is een levende werkelijkheid in ons menszijn van elke dag. Hij maakt ons bewust dat wij een roeping hebben te vervullen, die aan ons leven zin geeft." En wederom: „Enerzijds is het leven: zelfstandig denken, beslissen, handelen. Anderzijds is het: luisteren, volgen, gehoorzamen en trouw zijn." In de mij toegemeten ruimte ga ik voorbij aan o.a. de talrijke lezingen over culturele-, zendings-, sociale-, en literaire onderwer pen voor allerlei kerkelijke en niet-kerkelijke groepen. Zijn rijk gevulde leven verdient een meer uitvoerige biografie. Voor het Jaarboek van de Vereniging „Haerlem" volsta ik met dit 49

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 51