Loosjes, behalve bestuurslid van „Haerlem", ook voorzitter van de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende ge meenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Ir. J.A.G. van der Steur was in 3 901 36 jaar oud. Hij was een geboren Haarlemmer waar zijn vader architect en tevens raads lid was. In 1888 vestigde hij zich ook als architect te Haarlem, de eerste jaren samen met zijn vader. Het Brongebouw, de restaura tie van de Bavo, veel woonhuizen en winkels, het Lutherse wees huis, het Hervormde Weeshuis (Coen Cuser Huis), de bijgebou wen van de Doopsgezinde kerk, Hotel Duin en Daal en de Stads schouwburg, waren een aantal Haarlemse opdrachten aan Van der Steur. Tevens was hij waarnemend commandant van de Haarlem se schutterij, terwijl hij later, na zijn vertrek uit Haarlem, een belangrijke rol zou spelen bij de bouw van het Vredespaleis, hoogleraar bouwkunde in Delft zou worden en gedurende een lange reeks van jaren voorzitter zou zijn van de Rijkscommissie voor de monumentenzorg. Dr. M.C.A. Bijleveld tenslotte was 39 jaar en geneesheer te Haar lem. Hij was Rotterdammer van geboorte, zijn vader was procu reur-generaal bij het Haagse gerechtshof. Hij was tweemaal ge huwd met een freule Martini Buijs. Recapitulerend kunnen wij zeggen dat „Haerlem" werd opgericht door een negental Haarlemse notabelen, variërend in leeftijd van 32 tot 59 jaar, alle geloofsrichtingen vertegenwoordigend. De be roepen van de oprichters waren typisch die waaruit ook in later jaren de bestuurderen gerecruteerd zouden worden: een gemeente bestuurder, een uitgever, een archivaris, een bibliothecaris, een gemeentesecretaris, een museumdirecteur, een lid van de rechter lijke macht, een architect en een vertegenwoordiger van de vrije beroepen: een arts. Ook de maatschappelijke functies der oprich ters, zoals kerkvoogd en directeur Teylers Stichting, zouden in later jaren vele malen terugkeren. In de oprichtingsvergadering werden, zoals gezegd, de statuten direct vastgesteld. Doel was „de beoefening der geschiedenis van Haarlem". De vereniging „tracht deze uit de bronnen te leeren kennen en te doen kennen". Dit zou men op drie manieren doen: „a. door het aanleggen en bijhouden van leggers of repertoria van 60

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 62