1948 ontslag verleend als rijksarchivaris en in 1950 zou hij over lijden. In 1938 overleed mr. W.F.C.C. Pijnacker Hordijk en bedankte Knappert als bestuurslid wegens vertrek naar het Gooi. Het be stuur werd uitgebreid met twee Haarlemse diensthoofden: mejuf frouw dr. G.H. Kurtz, gemeentearchivaris, en ir. G. Friedhoff, hoofd-ingenieur van Openbare Werken. Mejuffrouw Kurtz was de opvolgster van Knappert en zij heeft „Haerlem" zeer aan zich verplicht door een groot aantal publikaties over de Haarlemse geschiedenis. Tot 1967 zou zij in het bestuur zitting hebben en ook naast de publikaties ontplooide zij vele activiteiten. Zo orga niseerde zij bijvoorbeeld de hofjesquiz en de gevelstenentocht (vgl. paragraaf 15). Friedhoff had in de twintiger jaren al bouwkunde aan de H.T.S. te Haarlem gedoceerd en werd in 1938 tot hoofd-ingenieur van Openbare Werken benoemd, waar hij belast werd met de afdeling bouwkunde, een functie die wij nu stadsarchitect zouden noemen. Als stadsarchitect, lid van de Schoonheidscommissie en bestuurs lid van „Haerlem" zou hij veel voor de architectuur in Haarlem doen. In 1946 werd hij benoemd tot rijksbouwmeester, waarvoor hij in 1950 naar Wassenaar vertrok. In dat jaar bedankte hij dan ook als bestuurslid van „Haerlem". In het eerste oorlogsjaar, 1940, overleed mr. A.J. Enschedé en werden B.F. Enschedé en H.B.E. Warnaars tot bestuursleden be noemd. B.F. Enschedé was evenals zijn zojuist overleden ver fa milielid firmant van Joh. Enschedé en Zonen. Hij zou in 1942 het penningmeesterschap overnemen van Rutgers van der Loeff en zou deze functie blijven uitoefenen tot 1956. In dit laatste jaar werd hij, met een diner van acht gangen, „uitgegeten" in de Hoofdwacht. Hans Warnaars ontpopte zich als een zeer actief jong bestuurslid en is thans de nestor van het tegenwoordige be stuur. Op andere plaatsen wordt een aantal van zijn activiteiten beschreven, maar het is zonder twijfel dat zijn andere bestuurs functies, zoals van Heemschut, De Hollandsche Molen, e.d. van groot belang waren voor „Haerlem". In 1945 zouden Rutgers van der Loeff en mevrouw Sterck-Proot overlijden, terwijl Baart de la Faille bedankte. In hun plaats wer- 74

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 76