een nieuwe begroting voor de restauratie uit 1965 kwam op 65.000,en uiteindelijk werd de molen in 1968 gerestaureerd voor 73.000,—! Toch was de aankoop van „De Eenhoorn" door Haarlem een zeer gelukkige oplossing, want het behoud van deze landschappelijk uiterst belangrijke molen is erdoor verzekerd. 48 Hofjes1927 In de jaarvergadering van 1927 wees het lid prof. dr G.C. van Walsem er terecht op dat de Haarlemse hofjes gevaar zouden lopen in de toekomst, daar er steeds hogere eisen gesteld werden op het gebied van de hygiëne. De voorzitter stelde echter voor geen slapende honden wakker te maken en deelde mee dat „Haerlem" zelf geen middelen had om de hofjes te verbeteren159). 49 Janskerk, 1927 In hetzelfde jaar kwam de afbraak van de Janskerk ter sprake. Mede op instigatie van „Haerlem" kwamen de deskundigen dr J. Kalf en prof. ir J.A.G. van der Steur een onderzoek ter plaatse instellen160). In 1928 kwam het bericht dat de kerk op 1-7-1928 zou worden verkocht. „Haerlem" vreesde voor afbraak door een nieuwe koper en nam contact op met de commanderij van de Johannieterorde. Deze orde had haar onderkomen in kasteel De Doorwerth en zou volgens geruchten dit kasteel moetn ontruimen. De „werkmeester" W.C. baron Röell van Hazerswoude, en „Z.K.H. onze Commendator" bezochten de Janskerk, tezamen met J.L. Tadema, maar in juni kwam het bericht dat men in De Doorwerth kon blijven en was deze mogelijke redding van de baan161). Zoals bekend was de vrees voor afbraak van de Janskerk niet gegrond en werd het gebouw in 1936 de zetel van het ge meentearchief. 50 Nieuwe Kerk, 1927 Bij de restauratie van de St. Anna- of Nieuwe Kerk bestond het plan een houten vloer over de grafzerken te leggen. De Bond Heemschut verzocht de kerkvoogdij, na overleg met „Haerlem", 187

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 189