gevolg zijn geweest van de omschakeling tot een bedrijfsbestem- ming. De inhoud bedroeg tenslotte meer dan 1300 mb Dat is aantrekkelijk voor iemand die een huis met veel ruimte zoekt. De landschapsarchitect ir. J.H. de Boer liet zich hierdoor in 1976 tot aankoop verleiden, na opheffing van de op deze plaats gevestigde drukkerij van Th. Opdam. De nieuwe eigenaar richtte de 21 meter diepe beganegrond in tot atelier en maakte van de verdie pingen een royale woning. De kamers hebben een grootte die menige kleinbehuisde burger jaloers zou maken. Medio 1977 was het werk klaar. De kosten beliepen bijna twee ton. Het ministerie van Volkshuisvesting kwam met een bijdrage over de brug en ook zat er nog wat aan restauratiesubsidie in 't verschiet. Hoewel men van een tuinarchitect een fleurige instelling zou verwachten, overgoot hij de gevel met een grijs sausje. Misschien moest dit uitdrukking geven aan de zorg die het opknappen van een oud huis met zich meebrengt. De oude sint bavokerk lijkt er nog steeds solide bij te staan. De muren zijn hier en daar wat verweerd, maar dat is een gewoon verschijnsel bij een gebouw dat zo oud is. De stille bewonderaars gaan als regel niet speuren naar echte gebreken. Een bouwwerk van zulke proporties heeft trouwens de schijn van onverwoest baarheid in zich. Het boezemt een zodanig ontzag in dat bijna niemand durft te geloven dat deze kolos dringend hulp van ons kleine mensen nodig heeft. Enkele bouwkundig geschoolde personen lieten zich niet door die grootsheid imponeren. Zij tastten de huid en het skelet van de reus heel zorgvuldig met hun ogen af. Er werd een lijst van manke menten opgesteld en er werden cijfertjes ingevuld van wat het zou gaan kosten om alles weer in goede staat te brengen. De computer produceerde een optelsom van ƒ25.750.000,-. Rekening hou dend met kostenstijgingen tot medio 1984 zou daar nog 13 miljoen bijkomen. De lijvige begroting werd begin juni 1977 toegezonden aan de drie overheden die dit bedrag bijeen moeten brengen. Het rijk zou 60% moeten bijdragen, de gemeente 30% en de provincie 10%. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg had tijdens het vooroverleg laten doorschemeren dat er uitzicht op 383

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 385