'AURANT Tidemanalsgemeenteraads- rooms-katholiek houden. Ook in andere politieke geschriften van SjKSSS"*" ™eman Uit deze W kunnen we dit verschijnsel signaleren Juliana voor café-restaurant bijvoorbeeld in een verkiezingsrede uit 1913, ,,De meidoorn in Roozendaai naast het de kap". Wat bedoeld was als een aanval op Kuyper de titel toenmalige gemeentehuis, was een woordgrapje op een rede van Kuyper, ,,De meiboom in 30 april 1909 Tideman is de de kap", en het titelblad van de in brochurevorm uitgegeven tweede 'rij uiterst Jnks. 06 rede was 9esierd met een portret van Kuyper, voorzien van een (Coll. Gemeentearchief jacobijnenmuts waarin een meidoorntakje is gestoken - mond- Bioemendaai.) de uit in een aanval op de rooms-katholieke kerk. Kuyper wordt dus gezien als een handlanger van Rome en mede verantwoor delijk geacht voor de verbrokkeling, het sektarisme in het Ne derlandse volk. Tideman, die sprak voor de vrijzinnige concen tratie van vrije en unie-liberalen en vrijzinnig-democraten, wees in zijn rede op de middenpositie van het liberalisme: links stond de anarchie, rechts stonden Rome, het Kuyperianisme, „voor zover het op Rome lijkt en dat is sterk", en het socialisme; „rechts van ons is het gezagsbeginsel één en alles, links van ons is het beginsel van de eenzijdig opgevatte vrijheid alles". Tidemans stellingname tegenover Rome valt ook op andere fronten te constateren. In juni 1913 begon hij met de uitgave van een weekblad, „Het Midden". Hij wist een keur van medewer- 102

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 104