hoogleraarsjubileum van zijn leermeester Bolland. Tidemar vraagt zich hierin verbaasd af hoe het toch mogelijk isdat deze veelzijdige man zich zelf geworden aan den grooten omwente ling der logica, zoo afgewend staat van 't sociaal proces van ommekeer dat bezig is zich over de geheele aarde te voltrek ken Hij weet niet van het baloorig, want bewust geworden volk hoe vreeselijk het door zijn meesters is misbruikt. Hoe staai een man als (Domela) Niewenhuis in dat opzicht hem hooger". Toch vreemd, deze woorden uit de pen van de tien jaar daarvooi zo hartstochtelijke vrijliberale Tideman, woorden immers die elke socialist zou kunnen onderschrijven. Een kritiekloos bewonderaar van Bolland was Tideman dus allerminst. Het fervente antipapisme van de Leidse hoogleraar zal hem echter stellig hebben aangesproken. Als strijder tegen de veronderstelde dreiging die er van Rome uitging kreeg Tideman in deze jaren steeds meer bekendheid Vandaar dat het bestuur van de vrijdenkersvereniging ,,De Da geraad'' zijn hulp inriep als advocaat naar aanleiding van een incident dat zich op Tweede Paasdag 1918 had voorgedaan te Lisse. Een dertigtal colporterende Dageraadsleden was daaf door de goed-Roomse bevolking afgetuigd en zelfs ten dele het ziekenhuis ingeslagen. „Deze zaak was koren op mijn molen, schrijft Tideman in zijn brochure „Rome te Lisse, verslag van een pogrom". Op een protestbijeenkomst door „De Dageraad belegd in het Haarlemse Brongebouw, was het Tideman die als spreker de meeste indruk maakte op de jeugdige Jacques de Kadt75). „Geen vrijdenker maar wel een vrije denker", noemde Tideman zich bij die gelegenheid. Karakterologisch hadden Tideman en De Kadt wel wat gemeen. Ook de laatste zal zich ontpoppen als een vrije denker, die niet bereid was ooit een blad voor de mond te nemen. De Kadt ging Tideman te zijnen huize in Bloemendaal opzoeken, aangetrok ken als hij was door diens belezenheid en eruditie. Bovendien had Tideman toegezegd het communistische blad „De Tri bune", waaraan De Kadt toen medewerker was, financieel te ondersteunen. Het geld moest De Kadt echter komen halen. Er werd dan gediscussieerd over Marx en Hegel waarbij de eerste in De Kadt, de ander in Tideman zijn verdediger vond. Tideman was een kenner bij uitstek van Hegels filosofie, mede-oprichter van het Genootschap voor Zuivere Rede, dat zich geheel op de Hegelstudie toelegde, medeoprichter eveneens van de Interna tionale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. De Kadt ontmoette Tideman ook op de bijeenkomsten van de Haarlemse afdeling van de Bond van Revolutionair Socialisti sche Intellectuelen, in weerwil van de naam toch meer een debatingclub dan een genootschap van samenzweerders.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 106