de garage ,den Hout', die op de plaats van het oude woonhuis De verrezen. aar De vergulde letters, welke indertijd op het toegangshek vané Bo' buitenplaats Bosch en Vaart' prijkten, zijn aangebracht inde 'Gê voorgevel van het huis Anna van Burenlaan 49." Eerst het koetshuis. Het bestaat nog steeds en wordt bewoon: door de heer Cuppé die in de garage werkzaam is. Als me vanuit de Bosch en Vaartstraat richting Wagenweg loopt e achter de huizen aan de Wagenweg langs kijkt, ziet men lie koetshuis boven de tuinen uitsteken. De laatste eigenaar van het buiten is, zoals veel vermogend mensen uit deze buurt, weggetrokken uit protest tegen annexa tie door Haarlem. Oudere bewoners uit de buurt herinneren ziet dat de wijk was opgezet voor deftige lieden. In Heemsted waren voor hen de belastingfaciliteiten gunstiger dan in Haai lem. De gemeente Haarlem had het arme Schoten geannexeer en hoopte compensatie te vinden in dit rijke stuk Heemstede Maar de meeste deftige lieden prefereerden een vlucht naa elders. In de jaren dertig stond soms meer dan de helft van de huizen leeg en ook het eens zo luisterrijke landhuis vond geer nieuwe bewoner meer. De heer A. Honig, een kleinzoon van de laatste eigenaar en thans wonende in Nijmegen, herinnert ziet dat zijn grootvader een serie rijtuigen bezat zoals een coupé, eer landauer, een Victoria, een dos-a-dos, een dogcar, een arresle de, en dat de koetsier Jan Dodenhuis heette. De in- en uitrit lagop de hoogte waar nu de deur van het woonhuis boven de garage is maar meer naar de straattoe, namelijkop de rooilijn van de voor tuinen die aan weerszijden van het garagecomplex liggen. De man die Bosch en Vaart kocht, liet afbreken en op die plaats de garage liet zetten, heette Houtkooper, voor oudere Haar lemmers nog steeds een bekende naam. Nu komen we bij de letters. Ten tijde van de sloop woonde inde Van Hogendorpstraat de heer Mr. C.M.J, de Jongh, die opzijn wandeling de hekken met de letters erop zag klaarliggen voor de vuilnisbelt. De heer Houtkooper had er geen bezwaar tegen dat hij ze meenam en hoefde er niets voor te hebben; hij gaf toen de sloper een rijksdaalder. Later ging de heer De Jongh in de Anna van Burenlaan 49 wonen en liet er de letters aan de zijgevel bevestigen. Ze verhuisden met hem mee naar de Prins Mauritslaan 33. Toen hij ook dat huis verliet, heeft hij de letters verkocht aan antiquair H. Blazer, in de wetenschap dat deze wel zou zorgen dat ze niet uit hun historisch verband zouden worden gerukt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 136