p- Luykx ln zÜn in 1971 verschenen boek over Santpoort heeft F. var Geldorp enige bladzijden gewijd aan de voormalige buitenplaat Een herinnering aan - later hotel-café-restaurant - Velserend1). Velserend in Laren De schrijver gaat uitvoerig in op de vroegste geschiedenis, maa hij zegt weinig over de periode na 1900. Over de laatste, voor he huis zo ingrijpende, periode is meer te lezen in een artike getiteld De jongste geschiedenis van Velserend, in 1964 ver schenen in het Velsense weekblad Huis aan Huis2). In 1902 onderging het huis namelijk een grote verbouwing. T® dat jaar had het pand, blijkens een kort tevoren gemaakt schil derij, zijn oorspronkelijk silhouet nog geheel behouden3), maarir 1902 werd het oostelijk gedeelte gesloopt en vervangen doordc thans nog bestaande vleugel. Het westelijk gedeelte bleef intact al leek het te worden weggedrukt door de omvangrijke nieuw bouw. Deze situatie bleef gehandhaafd tot het jaar 1933. Het was in dat jaar4) dat het enige nog bewaarde gedeelte van de 17de-eeuwse buitenplaats door een felle brand werd geteisterd Toch werd het huis niet totaal verwoest, want blijkens een na de brand genomen foto zag het gelijkvloerse gedeelte er uitwendic slechts weinig beschadigd uit. Herstel van het beschadigde pand zou zeker mogelijk zijn geweest, maar in die tijd wasdi nog allerminst een vanzelfsprekende zaak. Wat er van het oude 136 Het oude Velserend voor de brand van 1933. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 138