predikant in Paltamo. Maar hij werd geschorst vanwege zijn twistzieke aard en de talrijke fouten in zijn werk. Definitieve afzetting volgde naar aanleiding van een voorval op de 22ste zondag na Drievuldigheidsdag in 1710. Toen vervloekte hij na melijk vanaf de kansel zijn neef Eric, die vicaris in Paltamo was, en wenste hem alle boze geesten in zijn huis toe. Bovendien had Anders Cajanus magische voorwerpen in zijn visnetten gedaan in de hoop op een betere visvangst, en dat terwijl hij een voor beeld voor zijn gemeente moest zijn! In 1714 werd hem echter weer toegestaan om in afgelegen dorpen het evangelie te bren gen. Omstreeks 1694 was hij getrouwd met Anna Sculptorius, de dochter van Andreas Sculptorius, predikant te Kuopio. Zij kre gen zeven of acht kinderen. Twee zonen, Johan en Anders, waren in dienst van de kerk. Jeremias, Jöran en Gustaf waren werkzaam in de handel. Maria trouwde met een „griffier". De jongste uit het gezin was Daniel Cajanus, die waarschijnlijk in 1703 te Paltamo werd geboren. Zijn ouders en de andere kin deren waren van normale gestalte, alleen Daniel groeide uit tot een buitengewone lengte. Daniels jeugd stond in het teken van oorlog, honger en ar moede. Van 1696-1697 werd het land geteisterd door een grote hongersnood en de daaropvolgende oorlog was er de oorzaak van dat de Finse bevolking terugliep van 1 miljoen naar 250.000 inwoners. Vooral de jaren vanaf 1710 waren moeilijk door de Russische troepen, die moordend en plunderend door het land trokken. Vele gezinnen hadden schuilplaatsen in de bossen gebouwd. Het waren kleine hutjes waarin ze voedsel bewaar den om er bij gevaar voor langere tijd te kunnen verblijven. In 1716 verzamelden zeer velen zich in het fort van Kajaani dat in de buurt van Paltamo lag. Dit was het laatste fort in Finland dat nog in handen was van een Zweeds-Finse divisie. Maar na enige tijd moest ook deze capituleren. Vele gevangenen werden overgebracht naar kasteel Turku of gedeporteerd naar Rusland. Zij die zich hadden kunnen verbergen, begonnen in 1717 en 1718 naar hun huizen terug te keren. Het gezin Cajanus kwam ongeschonden uit de strijd. Het eerste en ook enige schriftelijke teken uit Finland over Daniel Cajanus dateert uit 1723. Dan komen wij zijn naam tegen op een lijst van belastingbetalers, samen met zijn vader Anders Cajanus, hun knecht Hans en een dienstmeid. Ze woonden toen op een boerderij, Pyykköla genaamd. Daniel wordt verder niet meer genoemd zodat de kans groot is dat hij na dat jaar de wereld in trok om zich aan een ieder te vertonen. Het schijnt dat 11

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 13