verzorgde het materiaal voor enkele onderdelen van deze ten toonstelling en schreef diverse stukjes in de begeleidende ca talogus. Dit was de tweede keer dat de werkgroep samenwerkte met het Frans Halsmuseum, waardoor het accent van de werkzaamhe den steeds meer op het terrein van de actieve geschiedbeoefe ning is terechtgekomen. Het onderzoek naar de beide Vroom en Dreesmann-vestigin- gen in Haarlem is door deze intensieve activiteiten enigszins op de lange baan geschoven, maar zeker niet op de helling. Het Mo reeds verzamelde materiaal is zonder meer geschikt om verder (bij te worden uitgewerkt, maar door tijdgebrek zal het resultaat van Ha dit onderzoek nog even op zich laten wachten. Ha Hetzelfde geldt voor het eerste-stenen-onderzoek. Hierin wordt incidenteel vordering gemaakt. Van onderzoek op grote schaal is echter nog geen sprake. Toch blijft dit onderwerp als een der eerstvolgende op de verlanglijst staan. Bovendien is de werkgroep benaderd om mede te werken aan een publikatie, waarin een Haarlems onderwerp uitgebreid zal worden behandeld. Het is de bedoeling dat deze publikatie begin 1980 zal verschijnen, zodat, afgezien van archeologische aspecten, de werkgroep andere onderzoeken tijdelijk moet laten rusten. Dit wordt vooral veroorzaakt door gebrek aan medewer kers die overdag kans zien in het gemeentearchief werkzaam te zijn. Een reden te meer om hierop in dit verslag de aandacht te vestigen en een ieder die zich tot dergelijke onderzoeken voelt aangetrokken en daarvoor de tijd heeft te vragen zich als lid bij de werkgroep aan te sluiten. Naast het kranteknipselarchief, waarvan in het jaarboek 1977 melding werd gemaakt, beschikt de werkgroep over een aantal zakenarchieven. Deze archieven worden gesystematiseerd en hebben al op een aantal tentoonstellingen hun nut bewezen. Niet alleen geven deze archieven een beeld van een bepaald bedrijf in de Haarlemse binnenstad, maar van het bedrijfsleven in het algemeen. Hoewel van officiële zijde vrijwel geen belangstelling bestaat voor dergelijke archieven, ziet de werkgroep hiervan toch zoda- nig de cultuurhistorische waarde in dat met de aanleg van een verzameling serieus begonnen is. Aanbiedingen op dit punt zijn dan ook van harte welkom. Uit een voorgaand onderzoek naar de Barteljorisstraat is geble ken hoeveel oorspronkelijk fotomateriaal van de Haarlemse binnenstad nog onder de mensen is. Door intensief te speuren naar winkeliers of familie daarvan wist de werkgroep een uitge breide fotodocumentatie van deze straat aan te leggen. Nadruk-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 158