arlem P. Jongens De doelstelling restaureren is ook dit jaar weer met ijver nage streefd. De aandacht werd vooral gericht op het herstel van Haar- Haarlems woningen. Voor zover geklasseerd als „monument" of als monumentenzorg in „beeldbepalend", vallen zij onder de zorg van het gemeentelijke 3003 1978 monumentenbureau. De medewerkers hiervan proberen zoveel mogelijk stimulerend en begeleidend op te treden. Hun inzet Monumentenzorg is vindt jammer genoeg nog steeds geen neerslag in grote aantal- niet vernielen maar len. Er kan nu eenmaal niet worden volstaan met het maken van bezielen een vlotte schets en het uitkienen van een constructie. De financiële kant van een restauratie is steeds de grote remmende factor. Zolang er weinig geld beschikbaar is, komt er ook maar weinig klaar. Daar het niet allemaal zo gemakkelijk gaat als wenselijk was, geeft het wel steeds voldoening wanneer een oud geveltje er weer netjes bij staat. Elke voltooide restauratie is als het ware een kleine overwinning op het strijdtoneel van de monumenten zorg. Misschien is het juist dit gevechtselement dat telkens tot actie uitdaagt en resultaten mogelijk maakt. Het leien dakje is in de monumentenwereld een vertrouwd historisch onderdeel, maar komt er in de overdrachtelijke betekenis zelden in voor. Wie de verrichtingen van Haarlems Monumentenzorg wil gade slaan, moet de moeite nemen de oude stad intensief te door kruisen. Het zal dan blijken dat in verscheidene straten inciden teel iets te bespeuren valt. Alles bij elkaar genomen is er zelfs een toename van activiteiten merkbaar in vergelijking tot vorige jaren. De Haarlemse monumentenzorgers zullen eerst goed hun kans krijgen zodra van rijkswege de lang verwachte midde len toestromen in het kader van de stadsvernieuwing. Niet zon der trots zal dan over enkele jaren vooral de Burgwalbuurt voor een wandeling kunnen worden aanbevolen. Van datgene wat er in 1978 onder handen was of klaar is gekomen, staat hieronder het een en ander genoteerd. Enkele gevallen zijn enigszins uitvoerig beschreven. Het is namelijk van belang dat bepaalde bijzonderheden zoveel mogelijk worden vastgelegd. Een restauratie is een fase in de geschiedenis van een monument. Een verantwoord plan moet stoelen op een historisch onderzoek. De beschrijving hiervan kan onthullend en lezenswaardig zijn. Een documentatie van de restauratie zelf behoort er direct op aan te sluiten. Dit is vooral nodig omdat het herstel meestal met ingrijpende veranderingen gepaard gaat. Worden zij niet op schrift gezet, dan vervaagt het beeld van de ontwikkeling en zullen latere onderzoekers in het duister tasten. Korte Wijngaardstraat Met de twee oude linden aan de kant van de Pieterstraat en net 14 zo'n trapgeveltje ter rechterzijde, heeft dit huisje iets vertede- 159

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 161