over het verkeersplan. Voorstellen tot afbraak zouden nu de hele wijk in rep en roer hebben gebracht. Een blik op de nieuwe vleugel van de Janskliniek leert hoe ernstig de intieme sfeer van een oud stadsdeel als dit kan worden verstoord. Op 22 september 1978 trad een ploegje bouwvakkers aan om te bewijzen dat een geduldig vertrouwen beloond kan worden. Het door de architecten Smidt en Van Rossum opgestelde plan was al eind 1976 ingediend, maar aan het dossier moest nog veel geschrijf worden toegevoegd voordat de .Aannemingsmaat schappij Noord-Holland" de opdracht in de bus had. In de loop van 1979 zullen we kunnen zien of de op ruim twee ton ge raamde kosten goed zijn besteed. Het lijkt een flink bedrag voor zo'n huisje. De gemeente verleende bijna negentig mille subsi die. Zij was daarmee heel wat minder geld kwijt dan wanneer het fatale saneringsplan zou zijn uitgevoerd. De grote sommen die aan zulke lang niet altijd noodzakelijke ingrepen worden be steed lokken meestal weinig kritiek uit. Wie probeert de stad met restauraties gezond te houden moet daarentegen steeds horen dat monumentenzorg erg duur is. Om wat wijzer te worden over de geschiedenis van dit buurtje nemen we eerst de uit 1578 daterende kaart van Thomas Tho- maszoon ter hand. We zien daarop ten noorden en ten westen van de Janskerk een chaotische toestand. Deze was een gevolg van het Spaanse beleg. Dit gebied behoorde grotendeels toe aan de commanderij van Sint Jan. Door secularisatie verviel de eigendom aan de stad. Uit een geruime tijd daarna opgesteld plan tot bebouwing ontstonden de huidige Korte Wijngaard straat, Nieuwe Kruisstraat en Pieterstraat. Pieter Wils tekende in 1646 de voltooide aanleg. Voor onze beschouwing is van belang het stukje Korte Wijngaardstraat, gelegen tussen de Pieterstraat en de Nieuwe Kruisstraat. Het terrein aan de westzijde daarvan werd door het stadsbestuur in 1641 in twee parten verkocht. Op het gedeelte dat zich uitstrekte tot de hoek van de Pieterstraat kwamen vier woningen te staan, elke met een trapgevel. Hier van behielden Korte Wijngaardstraat 14 en 12 tot in onze tijd nagenoeg de oorspronkelijke vorm. Nummer 10 kreeg om streeks 1900 een lijstgevel. Hoewel van nummer 8 het topje werd verminkt en de voorkant werd gepleisterd, is de verwant schap met 12 en 14 nog duidelijk herkenbaar. De archiefstukken doen vermoeden dat het viertal in 1643 is gebouwd. In een veilconditie van 1790 wordt het hoekhuis beschreven als zijnde een tapperij, genaamd „De Uittersse Dom Deze be stemming lijkt voort te duren tot circa 1930. De slijterij werd sinds het eind van de vorige eeuw geëxploiteerd door de GebrLoots, welke firma ook de aangrenzende bedrijfsruimten Pieterstraat 161

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 163