kritische ogen van de ambtenaren die de subsidieaanvrage moeten beoordelen en toevallig de badkamer liever op een andere plaats willen zien dan op het plan is voorgesteld. Procedures zijn eigenlijk gewoon een test op uithoudingsver mogen. Wie niet plat gaat kan een prijsje krijgen. Peter Schra- ven ontving een gedenksteen. Deze was gemaakt door de steenhouwer Swaalf, ter gelegenheid van de monumentenma nifestatie in de Burgwal. De steen heeft het model van een vaantje en bevat een afbeelding van de Amsterdamse Poort. Na inmetseling in de voorgevel van het oude pakhuis vond op 14 oktober de onthulling plaats door wethouder Van de Water. De bewoners hadden zich er al gevestigd, hoewel de entourage nog lang niet perfect was. Op de plechtigheid bij de gevelsteen volgde een bezichting. We konden zien dat het pakhuis een aantrekkelijke ruime woning is geworden, in combinatie met een atelier en een expositieruimte. De bezoekers staken hun be wondering niet onder stoelen of banken, al waren deze voor werpen zo goed als afwezig in het nog niet geheel ingerichte huis. De handelingen die aan een monument worden verricht zouden steeds zorgvuldig beschreven moeten worden. Later is meestal moeilijk na te gaan wat er precies is gebeurd. Van dit pakhuis zijn de kap en de achtergevel nu geheel vernieuwd. De sterk hellende top van de voorgevel is met een lier wat naar achteren getrokken. Het oude werk bleef daardoor intact. Zo'n methode is beter dan slopen en opnieuw opmetselen. Er kon niet worden vastgesteld hoe de voorgevel oorspronkelijk was ingedeeld. Vermoedelijk zijn de openingen ter weerskanten van de middenpartij niet groter geweest dan het luik linksonder. Door het ontbreken van gegevens leek het onverantwoord de aangetroffen toestand te veranderen. De kosten moesten trou wens beperkt blijven. Zij waren begroot op 294.128,De eindafrekening zal door de zelfwerkzaamheid van de eigenaar waarschijnlijk wel wat lager uitvallen. Een archiefonderzoek leidde tot het vermoeden dat de bouw in of kort voor 1660 is uitgevoerd. Op 6 juli van dat jaar vond namelijk een verkoop plaats waarbij het gebouw werd omschre ven als een nieuw, sterck ende we/doortimmert packhuijs met drye coorensolders, zeer bequaem omme met een smalschip voor de wal te comen, staende ende gelegen op het beste van de Burghwal. De kopers waren twee schippers die op Londen voeren. Van de belendingen behoorde er één toe aan de erfge namen van de kapitein Jan de Lapper. Op het achtererf, bereik baar door de poort onder het pakhuis, stonden twee eenkamer- 177

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 179