Door een groot gat in het dak werd de toestand wat al te luchtig en moest tot ontruiming worden besloten. Eind 1970 leverde de heer De Boer een eerste restauratieplan. Medio 1973 werd een begroting gepresenteerd en kon de sub sidieaanvrage in behandeling worden genomen. Ruim twee jaar later kwam het rijk met een toezegging over de brug. Hoewel er toen geen belemmeringen meer waren om te beginnen, zagen we nog weinig gebeuren. Een monument kan soms opmerkelijke menselijke eigenschap pen vertonen. Het huis aan de Westkolk was aan het einde van zijn latijn en kon niet meer het geduld opbrengen om nog langer te wachten op de komst van de heelmeesters. De buurt werd opgeschrikt door een hevig geraas. Het monument had zich tot een totale puinhoop vernederd. Zoetjes aan werd de herbouw ter hand genomen. Het was toen 1976. De voltooiing mag in september 1979 worden verwacht. We kunnen dan eigenlijk niet meer spreken van een .monu ment", ook al is de oude vorm grotendeels teruggekeerd. De afgekomen metselstenen zijn zorgvuldig gebikt en weer toege past, maar verder behoren alleen de twee raamkozijnen op de verdieping van de voorgevel tot de echte onderdelen van het jammerlijk ingestorte huis. Het ondergedeelte van de voorgevel was een tijd geleden ver knoeid door het maken van een brede inrit. De oude indeling kon aan de hand van een foto worden gereconstrueerd. De binnen ruimte is bijzonder royaal, als gevolg van een aangebouwd achterhuis en een daar nog weer aangekoppelde bijbouw. Twee gerieflijke woningen zullen het resultaat zijn van de jarenlange inspanning die de familie De Boer zich hier met een waardig herstel van het historische dorpsbeeld heeft getroost. Buiten hetgeen in het voorgaande is beschreven, hield het bu reau Monumentenzorg zich bezig met enige andere percelen die te boek staan als monument of het slechts moeten stellen met de aanduiding beeldbepalend". Van het klokgeveltje Barteljorisstraat 19, hoek Schoutensteeg, is het voegwerk vernieuwd. De gepleisterde gevel Lange Begij nestraat 14 is neergehaald en weer in dezelfde vorm opgetrok ken, maar nu in schoon metselwerk. Voorts zijn de nodige gesubsidieerde verbeteringen uitgevoerd aan Bakenesser- gracht 99, Ceciliasteeg 13, Kenaupark 15-17, Spaarne 106, Ursulastraat 1, Witte Herenstraat 17, 't Zakje 8a, Kleine Hout straat 22, Korte Dijk 1 en Koudenhorn 20. Begonnen werd met werkzaamheden aan Burgwal 52/54, Cor- nelissteeg 10, Damstraat 19, Jansstraat 57, Kinderhuisvest 11 - 17, Nieuwe Gracht 94, Oude Groenmarkt 24, Ridderstraat 28 en Spaarne 91. 185

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 187