Achter het gebouw Spaarne 17, toebehorend aan de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen, staat een merkwaardig gietijzeren hek. Vroeger bevond het zich naast het gebouw aan 't Spaarne, maar toen daar een vleugel werd bijgebouwd ver plaatste men het hek naar de Spaarnwouderstraat. Al zo'n twin tig jaar geleden werden herstelplannen beraamd. De uitvoering sprong echter steeds af op de kosten. Inmiddels waren al heel wat onderdelen verdwenen. De smid Felix kwam tenslotte met het voorstel tot inkorting in de hoogterichting. Dit idee is in 1978 uitgevoerd. Op deze wijze kon met het beschikbare materiaal worden volstaan. Wel moest de borstwering een heel eind hoger worden opgetrokken, hetgeen aanvankelijk tegen de zin was van de in deze buurt opererende projectgroep. Het al begonnen werk moest worden stilgelegd. Door een paar gaten in de muur te maken werd een compromis bereikt en kon de klus worden voltooid. Het zal vreemd zijn wanneer het Proveniershof niet meer ver meld staat op de lijst van in uitvoering zijnde restauratiewerken. Toch breekt dat ogenblik binnen een paar jaren aan. Al sinds 1968 is de renovatie in uitvoering. Het complex bestond voor heen uitsluitend uit eenkamerwoningen. Er is verruiming nage streefd door hergroepering van de vertrekken. Elke huis bevat dan een woonkamer, een slaapkamer, een keukentje, een toilet en een douche. Bovendien is er centrale verwarming aange legd. Meestal duurde het nogal lang aleer een groepje woningen leeg was en de aannemer zijn gang kon gaan. Vandaar dat men de bouwvakkers hier bijna voortdurend bezig ziet, telkens met een bepaald aantal huisjes. Na de voltooiing bestaat het com plex uit 67 woningen. Voor de kredietverlening zijn acht raads besluiten genomen. Zij belopen totaal vijf miljoen gulden. Gemeentearchief, De voormalige Sint-Janskerk herbergt sinds 1936 de gemeen- Jansstraat 40 telijke archiefstukken. Het toen gebouwde depot besloeg slechts een gedeelte van de totale ruimte. De westelijke helft van de hoofdbeuk was ongebruikt gebleven. De toenemende stroom documenten noodzaakte echter, ook dat deel van het gebouw met een depot te vullen. Dit werk kwam in 1978 klaar. Tegelijk zijn aan de bijbehorende buitenkant herstellingen uit gevoerd. Hoewel daarbij geen eigenlijke restauratie is nage streefd, werd wel het grote raam van de eindgevel naar onderen toe tot op de oorspronkelijke maat doorgetrokken. Voor het nieuwe depot en de werkzaamheden aan de kerk zelf verleende de gemeenteraad op 20 augustus 1975 een krediet van 2.230.053,Dit betrof nog slechts de eerste fase, want nu zal ook nog de oostelijke helft van het gebouw onderhanden moeten worden genomen. Het daarin aanwezige stelsel van 186

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 188