echt tot leven komen. Misschien is dat ook zo met Kruisstraat 30-32. Vroeger stond daar Hotel de Leeuwerik. Het nieuwe gebouw dat er voor in de plaats kwam herbergde aanvankelijk het warenhuis Priba. Later zagen we hier een soortgelijk bedrijf onder de naam Vendet gevestigd. De mensen liepen er voorbij, vermoedelijk denkend dat het daar nog steeds een slaapplaats was. Van voorbijgaande aard was vervolgens ook de vestiging van een reisbureau. Met meubeltoonzalen wilde het daarna evenmin erg lukken, zodat we de Hema misschien toch maar moeten gunnen naar haar oude plaats achter de beschermde monumentengevels terug te keren. Kerken Het blijven bezinningsplaatsen, onze oude kerken. Restaureren is een betrachting die daar voorlopig alleen op de mensen zelf wordt toegepast. De ingediende subsidieaanvragen lenen zich trouwens goed voor langdurige meditatie. Vandaar dat er in de Grote Kerk nog steeds een serene rust heerst en het nijvere geluid van hamer en zaag voorlopig toekomstmuziek blijft. Zo is het ook gesteld met de Hervormde Kerk te Spaarndam en met de Waalse Kerk op het Begijnhof. In de Heilig-Hartkerk aan de Kleverparkweg sloeg de mensen de angst om het hart toen er een stuk steen uit de gewelven naar beneden kwam. Dat was op 21 juni 1977. Uiteraard is er sindsdien een samenzang met de diverse instanties om te komen tot restauratie. Wat de Spaarnekerk betreft houden we onze hoop gericht op de ondernemende aannemer Damave. Waar eens het altaar stond is nu een tijdelijke activiteit van binnenrijdende vrachtauto's. Zij voeren materiaal aan voor het verbouwen van de pastorie tot appartementenhuis. Als dat klaar is dan moet het kerkgebouw zelf aan de beurt komen. Het in het koor gehakte inrijgat zal daarna weer worden gedicht. Stille doorzetters zijn de leden van de Apostolische Kerk aan de Jacobijnestraat. Daar wordt nu al verscheidene jaren naarstig getimmerd, onder leiding van architect H.G. Oosterbaan Marti- nius. Na een uitgebreid binnengebeuren was men nu ook door gedrongen tot de gevel van het kerkgebouw zelf. Onder andere is daar het voegwerk vernieuwd. Het was wel jammer dat daarbij de karakteristieke dunne voegjes wat wijder gemaakt moesten worden. Nawoord Eind 1978 kwam er verandering in de leiding van het gemeente lijke Monumentenbureau. Pensionering is nu eenmaal het aan gewezen tijdstip om terug te treden. Op de vrijgekomen plaats werd benoemd de heer Ir. W.B.J. Polman, voordien hoofd van het bureau Stadsvernieuwing te Gouda. 192

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 194