Mevrouw L A. Leuven, secretaris P.W. Heemskerk, 2de secretaris Jaarverslag 1978 Algemeen „Haerlem" was ook in 1978 weer op tal van fronten actief in het bevorderen van het historisch besef onder de Zuid-Kennemers. Door het afwisselende lezingenprogramma, door het attende ren van de overheid op dreigende verstoringen van de woon omgeving in de ruimste zin van het woord - ook de bestemming van het weidegebied ten oosten van de Mooie Nel bijvoorbeeld door gevarieerde excursies en uiteraard de uitgave van het omvangrijke jaarboek, waarin de gemeente Haarlem voor het eerst participeerde. De groeiende waardering voor het werk van onze vereniging houdt duidelijk verband met de algemene tendens in deze tijd om zich te bezinnen op het verleden. Als paddestoelen schieten de winkeltjes in antiek en curiosa uit grootmoeders tijd uit de grond. Bij het maken van plannen worden vaker kritische gelui den gehoord tegen de misplaatste progressiviteit van een bull- dozerpolitiek. En hier en daar blijkt het historisch gegroeide stand te kunnen houden te midden van een wereld van beton- gietinstallaties. Al blijft het soms bij een gevelwand, zoals bij het Brinkmanncomplex op de Grote Markt, die het stadsbestuur uit zelfrespect in stand liet. In het verslagjaar is door het secretariaat eens nagegaan hoe het staat met de geografische herkomst van de leden Dat leverde een verrassend beeld op. „Haerlem" heeft vertakkingen tot ver over de landsgrenzen! Medio oktober stonden 720 Haar lemmers als lid geregistreerd, 150 inwoners van Heemstede, 90 van Aerdenhout, 70 van Bloemendaal, 55 van Overveen. In andere plaatsen in Nederland wonen nog eens 240 leden en in het buitenland staan er 5 als lid genoteerd. Twee bestuursleden traden af in 1978. De heer D.H. Couvée, directeur van het Frans Halsmuseum, zag zich genoodzaakt zijn functie in het bestuur neer te leggen in verband met toename van werkzaamheden. In de algemene ledenvergadering op 15 juni werd bij acclamatie in zijn plaats gekozen Dr. P. Biesboer, conservator van het Frans Halsmuseum. In de laatste bestuurs vergadering van het jaar nam de heer C. Wiegel afscheid van het bestuur wegens verhuizing naar Groningen. De heer Cou vée had sinds 1972 deel uitgemaakt van het bestuur, de heer Wiegel vanaf 1966; van 1966 tot 1969 als secretaris. Aan beide bestuursleden is „Haerlem" veel dank verschuldigd. Een bestuurslid dat de plaatselijke pers haalde was de heer P. Jongens, die afscheid nam van de afdeling Monumentenzorg van Openbare Werken Haarlem. Hem viel een grootscheepse huldiging in de Gravenzaal ten deel. Van zijn kant liet de heer Jongens zich ook niet onbetuigd. Hij reikte een vijftal loodzegels uit aan mensen die naar zijn oordeel bijzondere waardering verdienden in het kader van de monumentenzorg. Namens „Haerlem werd de heer Jongens, die als hoofd van Monu- 194

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 196