seum, de heer J.H. van Borssum Buisman, gaf in het gedeelte na de pauze een toelichting op de internationaal vermaarde verzameling aan de hand van lichtbeelden. 20 april. Het onderwerp Ontstaan en geschiedenis van het huis en de tuinen van het Loo" werd ingeleid door mevrouw L.R.M. van Everdingen-Meyer uit Velp. Aan de hand van dia's van onder meer oude prenten en gravures gaf ze de bouwge schiedenis weer van 1685 tot aan de restauratieplannen die op dit moment worden uitgewerkt. De lezing werd een koninklijke tocht langs het paleis van wijlen koningin Wilhelmina. 6 mei. Het bleek een goed idee te zijn geweest een excursie te organiseren naar de kathedrale basiliek St. Bavo aan de Leid- sevaart. Deze monumentale kerk, gebouwd naar ontwerp van J.Th. Cuypers, werd in al haar facetten belicht door de Bavo- kenner Joh. W.B. Beyk. Onder meer werd daarbij aandacht besteed aan de werken van zo'n veertig kunstenaars die bijdra gen hebben geleverd voorde nieuwe Bavo, momenteel al hoog genoteerd als toeristische trekpleister. Tegeltableaus en edelsmeedwerk trekken vooral sterk de aandacht van de be zoeker. Voor de „Haerlemmers" een bijzondere ervaring en een aardige voorproef op de grote excursie later in het jaar naar een andere kathedraal, in Den Bosch. 13 mei 1978. De Luilakwandeling begon vóór „Beeckestein". Om 8.30 uur vonden elkaar daar de ware liefhebbers van dit jaarlijkse uitstapje. Bestuurslid P. Jongens had een aantrekke lijke wandeltocht bedacht over de gronden van „Beeckestein', „Waterland" en „Velserbeek" naar het fraaie buurtje dat als Oud-Velsen te boek staat: oude huizen deels al gerestaureerd - rond een oude kerk met rijzige toren gegroepeerd. In een bijgebouw van deze kerk is het goed toeven onder het genot van een kop koffie. Het inwendige van de kerk is bepaald het bezichtigen waard en de dorpsomgang met een weids uit zicht over het Noordzeekanaal en op leuke, oude hoekjes zal voor velen een verrassing zijn geweest. De terugtocht te voet naar „Beeckestein" voert langs een andere route over „Velser beek" en „Waterland". Men raakt onder de indruk van het zware geboomte, de prachtige waterpartijen, het hoogopgaande hak hout en het gezicht op de door bos omzoomde weilanden en grasvelden. De landhuizen daartussen vertonen zich als ware parels. Wanneer men bemerkt hoe iedereen geniet, zou men wel wen sen dat ochtendexcursies als deze meer deelnemers zouden trekken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 198