restauratie heeft niet alleen de oorlogsschade weggewist, maar ook gemaakt dat het kasteel weer over een volledige gracht beschikt, terwijl aanbouwsels, stammende uit de kloostertijd van ,,Ammersoyen", werden geamoveerd. In de kelders van het slot wordt de koffie geserveerd, waarna de „levensloop" en de bouwgeschiedenis van dit sterke stenen huis door de kasteel bewaarder, de heer E.C.W. van Duimen, worden verteld. In groepen volgt een bezichtiging van het interieur, dat tot raad huis, museum en expositieruimte dient. Fraai zijn ook de bijge bouwen; de tuin zal zeker aantrekkelijk worden als de begroei ing nog meer van de grond komt. Door wegopbreking met als gevolg verkeersopstopping, berei ken de bussen later dan berekend werd de Bossche binnenstad. De rondgang door het stadhuiscomplex met de stadsarchivaris, Drs. P.Th.J. Kuyer en enkele assistenten is interessant en de koffiemaaltijd in Hotel Central in een zeer verzorgde omgeving - mag er zijn. Daarna een bezoek aan de kathedrale basiliek van Sint-Jan. Makkelijk gezeten in het schip van de kerk luistert men naar een belangwekkend betoog van de plebaan van dit grandi oze godshuis, de heer G. van de Camp. Deze vertelt onder andere dat het gebouw als gevolg van de binnenkort aanvan gende inwendige restauratie sterk zal veranderen. Ondanks het feit dat de plebaan, door een juist beëindigde „bezetting" van de Sint-Jan, nauwelijks nachtrust genoten heeft, weet hij zijn ge hoor volkomen te boeien. De zon is doorgekomen als ieder op eigen kompas de binnen stad ingaat en geniet van het aantrekkelijke hart van de stad. Toch blijkt er helaas ook wel op sommige plaatsen „kaalslag" gepleegd te zijn. De voordracht die de stadsarchivaris van Den Bosch in Haarlem voor onze leden hield, was een goede voor bereiding. Om ongeveer 19.00 uur was het gehele gezelschap - zeer voldaan - terug in de Spaarnestad. 16 oktober. Bestuurslid A G. van der Steur maakte op deze ledenavond kaartliefhebbers deelgenoot van de onvermoede aspecten van stadsplattegronden die in het verleden om uit eenlopende redenen werden vervaardigd. Zijn lezing vormde als het ware de eerste van een trits stedebouwkundige onder werpen die op het programma stonden. In het verlengde van de door de heer Van der Steur verzorgde avond kan nog melding worden gemaakt van een initiatief van een ander bestuurslid, de heer Jongens. Tegen een kleine prijs kon deze overdrukken aan leden aanbieden van de grote kaart van F.J. Nautz uit 1822, de eerste kadastrale opmeting van Haarlem.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 200