deze weg aan op de Hoge Spaarndammerdijk, de middeleeuw se waterkering tegen het IJ. Deze dijk speelt nog altijd een waterstaatkundige rol in Rijnland. Over deze Spaarndammer dijk bereikte men tenslotte Amsterdam. Verder loopt door dit gebied een aantal kerkepaden, ook over natuurlijke verhogingen, een 19de-eeuwse militaire weg langs een wetering en de schitterende verbinding van Haarlemmer- liede met Spaarnwoude, de Lagedijk, de waterkering van de Mooie Nel. Deze wegen hebben door hun historische oorsprong en hun wisselend uitzicht een uniek karakter. Dit gebied was al lang geleden verloren gegaan als Haarlem zich niet uitsluitend langs de noord-zuidas had uitgebreid, om dat dat door de bodemgesteldheid het eenvoudigst was. Een andere reden voor het behoud is geweest de aanleg van de trekvaart tussen Haarlem en Amsterdam rond 1630. De latere verkeersbundeling van trekvaart, spoorlijn en autoweg heeft alle verkeer tot zich getrokken en gemaakt dat het landbouwgebied ten noorden van die verkeersas vrijwel onberoerd is gebleven en zijn unieke, laatmiddeleeuwse verkaveling tot op de huidige dag heeft bewaard. Vandaar het dringende pleidooi van „Haerlem om dit gebied niet op te offeren voor een pias ten behoeve van de watersport. Met klem werd gevraagd naar een andere plaats te zoeken voor uitbreiding van de Mooie Nel, opdat niet een gebied dat van de grootste betekenis en zeldzaamheid is door zijn schoonheid, zijn wetenschappelijke en volkskundige waarde onnodig zou worden vernietigd. Na de indiening van deze bijdrage van Haerlem' is nog geen herzien plan voor het weidegebied gepubliceerd door de Stich ting Recreatiegebied Spaarnwoude. Zorgpunten. Kareol en zijn dreigende ondergang vormde het hele jaar door een van de zorgpunten die in bestuursvergade ringen werden besproken. Het landgoed aan de Van Lennep- weg in Aerdenhout, gebouwd in de Weense Sezessionsstijl, is ontluisterd door talrijke vernielingen. Afbraak lijkt nauwelijks nog te voorkomen, nu de Stichting tot Behoud van Kareol er niet in is geslaagd om een nieuwe bestemming te vinden. De aandacht bleef ook uitgaan naar het voormalige V D-pand aan het Spaarne. Het was mede op aandrang van „Haerlem dat de gemeente besloot dat de vervangende nieuwbouw een geringere hoogte zal dienen te krijgen, zodat het stadsbeeld minder verstoord zal worden dan nu het geval is met het voor malig warenhuis. Intussen is nog niets gebeurd op deze plek. Met de kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architec ten, onderhuurder van de Hoofdwacht, werden nauwere con- 201

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 203