tacten gelegd. Onder meer werd daarbij afgesproken dat de BNA in samenwerking met de Historische Werkgroep een on derzoek zou starten naar de geschiedenis van de Hoofdwacht. Regelmatig terugkerend gespreksonderwerp was ook de plaats van het beeld van Spranken op de Grote Markt, de inmiddels beruchte Zonnevechter. Het bestuur had herhaaldelijk gepleit voor een plaats elders in de stad, bij voorkeur in een nieuw bouwwijk. Omdat dit juridisch op problemen stuit, gezien de afspraken in het contract met de beeldhouwer, meent het be stuur dat ook „Haerlem" zich heeft neer te leggen bij de hand having van het beeld op de Grote Markt. Dan zal het evenwel niet een meer in het oog springende plaats mogen krijgen en ook niet door een fontein moeten worden omgeven, omdat daardoor extra aandacht op de Zonnevechter wordt gevestigd. Met enige zorg volgde het bestuur bouwplannen voor het ABN- kantoor in de Zijlstraat, het voormalig postkantoor. Toen bleek dat bij de verbouwing de gevel in elk geval zou worden gespaard was de grootste zorg weggenomen. In het verslagjaar werd ook aandacht besteed aan het brood kantoor van het Bloemertfonds, een monumentje dat weggedo ken ligt achter de Lange Veerstraat. De regenten zochten een nieuwe bestemming. Bestuurslid Wiegel onderhield geruime tijd contacten met de beheerders en overwogen werd of „Haerlem" iets zou kunnen doen om het broodkantoor een zinvolle be stemming te geven. Uiteindelijk werd afgezien van overname door de vereniging gezien de hoge onderhoudslasten die een dergelijk bezit met zich mee zou brengen. Overdracht van het pandje aan de gemeente zou de beste oplossing zijn. Ook was aan de orde het behoud van het stoomgemaal van Rijnland in Halfweg. Aan het initiatief van de Vrienden van het Stoomgemaal, geleid door burgemeester IJsselmuiden, werd steun betuigd. Gesproken werd voorts over de mogelijkheid hierheen te zijner tijd een excursie te houden. Subsidies Welkome bijdragen voorde verenigingskas waren de bijdragen van de gemeenten Haarlem en Bloemendaal ter grootte van respectievelijk 3.150,en 500, Diversen Bestuurslid A.G. van der Steur rondde medio 1978 zijn inten sieve speurtocht naar de historie van de vereniging, die een drietal waardevolle artikelen in het jaarboek hadden opgeleverd, af met de publikatie van een „Inventaris van het archief der Vereeniging Haerlem". Daarmee was meer orde geschapen in de onoverzichtelijke collectie archiefstukken. Het verenigings- 202

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 204