de nog aanwezige bodemsporen vernietigd door clandestiene graverijen, zowel door slopers als door „schatgravers", die er zelfs niet voor terugschrokken om des nachts hun illegale werk te verrichten. Voor de archeologen deed zich de gelukkige omstandigheid voor, dat onder de voormalige Rembrandt-bioscoop aan de zijde van de Grote Markt geen kelders aanwezig waren en dat hier bovendien geen diepe bouwput nodig was. Hier kon op beperkte schaal worden gegraven. Dit onderzoek leverde spo ren op van voor- en vroegstedelijke bewoning op deze plek. Op enkele plaatsen in de bouwput en onder de voormalige bioscoop werd vastgesteld dat houten bebouwing had plaats gevonden op het zandige terrein van de oude duinen. Grond sporen (bewoningslagen, aslagen, paalsporen) en vondsten (aardewerk merendeels uit het Belgische Maasgebied) dateren uit de 12de-13de-eeuw. Op de rooilijn van de Grote Markt kwam, onder de voormalige bioscoop, een 1.20 m brede fundering van kloostermoppen (29 x 14 x 7 cm) te voorschijn. Op grond van dit baksteenformaat en de cultuurlagen eronder, kan deze fundering in het einde van de 13de- begin 14de eeuw worden geplaatst. De onder deze fundering aanwezige kuilen en greppels en een aslaagje, behorend tot de houtbouwperiode, zetten zich voort tot onder de Grote Markt. Dit maakt waarschijnlijk, dat de huidige rooilijn uit de steenbouwperiode dateert. Sporen van prehistori sche bewoning werden vastgesteld in het oude duinzand, op een diepte van 60 cm en meer beneden het middeleeuws ni veau. De oudste bewoning dateert uit de Late Bronstijd en de Late Ijzertijd (respectievelijk ca. 800 en 200 v. Chr.). De Late Bronstijd-bewoning bevindt zich in een lichtgrijze cultuurlaag met houtskool deeltjes, ongeveer rond het NAP-peil (ca. 2.50 m beneden het huidige straatniveau). Uit deze laag kwam een deel van een vuurstenen sikkel te voorschijn. Ook in de erachter liggende bouwput werd deze laag op een aantal plaatsen terug gevonden. Van de verdere vondsten moet als belangrijk worden vermeld een tweetal benen schaakstukken van het Andenne-importaar- dewerk, een vondst van leren schoenen uit de 15de eeuw, waaronder een zeldzame puntschoen, alsmede een deel van een Spaans majolicabord uit de 15de eeuw. Dit alles wijstop aanzienlijke bewoners in deze omgeving. Het stenen huis, waarvan de fundering werd vastgesteld onder de voormalige bioscoop ten westen van de huidige „Hoofd wacht", was in de 15de eeuw nog in handen van de „Huessen- kinderen". Dit geslacht behoorde reeds in de 14de eeuw tot de aanzienlijke bewoners van de regio (mededeling M. Thierry de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 208