west van deze vindplaats aan de andere zijde van de Gerrit van A.S Assendelftstraat, werden in 1971 op ongeveer overeenkom- sec stige diepte IJzertijdscherven gevonden. De In Beverwijk werd een onderzoek ingesteld in en om de Lutherse Hii kerk aan de Koningstraat. Onder de vloer van het in 1774 Zu aangebouwde deel werd 17de-eeuws materiaal gevonden, in waaronder een vrijwel complete grape of driepoot. Gedeeltelijk onder de muur van de aanbouw werd een waterput gevonden van ca. 3 meter diepte; de inhoud bestond slechts uit puin en een enkel tegelfragment. Zowel de put als de scherven houden verband met het achterste deel van de kerk dat van oorsprong een groot woonhuis is uit het begin van de 17de eeuw. Vermel denswaard is nog de vondst van een Romeins-inheemse scherf hier; niet onmogelijk is dat deze scherf met zand van elders is aangevoerd. Aan de Breestraat in Beverwijk werden waarnemingen verricht in een bouwput voor een nieuw bankgebouw. De oudste scher ven dateren uit de 11 de-12de eeuw, dus van voor de aanleg van de Breestraat, als plaats voor markten, aan het eind van de 13de eeuw. De scherven (waaronder Paffrath, Pingsdorf, Andenne, die meest erg klein zijn, werden gevonden in een grijze zandlaag op ca. 120 cm diepte; aan de onderzijde van deze laag waren vaag spitsporen zichtbaar. Talrijker waren de scherven van rood en blauwgrijs aardewerk uit de 14de eeuw; scherven van steen goed werden relatief weinig aangetroffen (verhouding 5 a 4:1). Bijzondere vondsten waren een onderdeel van een vuurbok en een donkergroen geglazuurde kookpot (grape) met schenktuit en klauwpootjes. Kleine onderzoekjes vonden plaats: - in een bouwput aan de Alkmaarseweg in Beverwijk, waar het profiel werd vastgelegd; scherven werden er niet aangetrof fen; - op een terrein achter de Kuikensweg in Beverwijk; hier wer den scherven uit de 11 de-12de eeuw gevonden; - in rioleringssleuven langs de Hoogdorperwerg en in een vijver langs de Luxemburglaan in Heemskerk alwaar in de profielen humeuze lagen met ploegsporen zichtbaar waren (Ijzertijd); tijdens de aanleg van een aardgasleiding in de Wijkermeer- polder waarbij scherven van Romeins aardewerk werden ge vonden die ongetwijfeld verband houden met het castellum Velsen I aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal. 210

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 212