Th.A. Delleman Jaarverslag 1978 „Vrienden van de Grote Kerk te Haarlem" Het Vriendenjaar 1978 was een jaar van hoogtepunten: er ver scheen een fotoboekje over de Bavokerk. In mei werd het twee duizendste lid geregistreerd. De koperen kaarsenkroon in de Brouwerskapel, alle kleine geëlektrificeerde kronen in het schip en de koperen armblakers in de zijbeuken van de kerk werden gepoetst en gevernist. Een „happening" voor Haarlem werd de Bavodag, waarop door de minister van CRM het gereinigde middeleeuwse koperen koorhek werd „onthuld". Het Werkcomité van de Stichting Restauratiefonds Grote of Sint Bavokerk te Haarlem ging akkoord met het voorstel van het bestuur van de Vriendenkring om gezamenlijk een fotoboekje van de Grote Kerk met ondertiteling in het Frans, Duits, Engels en Nederlands uit te geven. De kosten daarvan waren niet groot aangezien gratis gebruik kon worden gemaakt van de foto's uit mijn Bavoboek, terwijl de heer E. A. van Voorden nog een aantal andere foto's spontaan ter beschikking stelde. Daarnaast verleende ondergetekende (vanzelfsprekend) met een aantal collega's van zijn scholengemeenschap „Ds. W.J. van Elden" voor chr. MAVO, LEAO - LAVO en IAVO belange loos medewerking. (Helaas wilden twee van hen hun naam liever niet vermeld hebben op de titelpagina van het fotoboekje. Voor het nage slacht verstout ik mij echter om in dit verslag te vermelden dat de Franse ondertiteling geschreven werd door mevrouw E.B. Jon- gejan, de Duitse door de heer C. Slooter, de Engelse door de heer J.C. Hamel, terwijl de heer H. de Jonge de Nederlandse tekst en volgorde van de foto's mee verzorgde!). Hopelijk voor ziet deze uitgave in een behoefte, met name voor de tienduizen den toeristen die jaarlijks de Bavokerk bezoeken. Aan de leden die voor hun lidmaatschap in 1979 tenminste twintig gulden bijdragen voor ons restauratiefonds, wordt het fotoboekje als Vriendengeschenk aangeboden. In maart werd een huis-aan-huis-folderactie gehouden in Haarlem en de randgemeenten om het gevoel van verbonden heid met de aloude Baaf als mooiste en grootste monument van Zuid-Kennemerland te bevorderen. Het blijkt van groot belang te zijn zich als Vriendenkring te blijven presenteren. Van niet minder belang bleek de mond-tot-mond-reclame aan de leden. In de maand mei bijvoorbeeld meldden zich na de Vriendentour in één week een tachtigtal nieuwe Vrienden en Vriendinnen van de Grote Kerk aan. Op zaterdag 15 april werd door onze leden een rondleiding aangeboden onder leiding van de heer Joh. W.B. Beyk door de 217

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 219