Necrologieën Boudewijn Franciscus Enschedé 19 augustus 1893- 22 januari 1978 Geboren in het oude familiehuis in de Damstraat, naast de drukkerij, was Frans Enschedé al vroeg voorbestemd voor het oude familiebedrijf. Zijn vader, de vijfde Johannes, moet een dominerende persoonlijkheid zijn geweest, zowel in het bedrijf als thuis. Toen hij in 1911 overleed volgde, overeenkomstig het firmacontract, zijn oudste zoon Mr. Johannes (VI) hem op, terwijl de veel jongere Frans, die kort tevoren zijn HBS-diploma had behaald, zijn loopbaan in het bedrijf begon. Een onderbreking volgde al spoedig door de mobilisatietijd ge durende de Eerste Wereldoorlog, toen Frans Enschedé als reserve-officier diende bij de Veldartillerie, af en toe onderbro ken door tijden van verlof wanneer hij dagelijks te paard van het inmiddels door de familie bewoonde Jpenrode" in Fleemstede naar zijn werk aan het Klokhuisplein ging. In 1919 volgde Frans als firmant zijn oom Mr. Charles Enschedé op, die zelf geen zoons had. Met zijn veel oudere broer was hij als firmant de zevende generatie in directe lijn van vader op zoon. In 1932, toen de firma Joh. Enschedé en Zonen overging in een N.V., werd Frans Enschedé directeur en in 1949, bij de vorming van een nieuwe directie, president-directeur. Deze functie bekleedde hij tot 1968, toen hij president-commissaris werd tot 1972. Zo heeft hij meer dan zestig jaar in de meest directe relatie tot het bedrijf gestaan; als geen ander kon hij dat tijdperk overzien, een periode vol van ontwikkelingen, van nieuwe druktechnieken (offset en rotogravure) en ook van grote sociale veranderingen. Moeilijke jaren waren er in de crisistijd en gedurende de oorlog, maar ook betere tijden van groei, uitbreiding en nieuwbouw. Onder al die verschillende omstandigheden bleef Frans En schedé zichzelf, kalm en zonder de haastige spoed die zelden goed is. Hij voelde de verantwoordelijkheid, het gewicht ook van de traditie, hij erkende de waarde van het verleden maar hij bleef er nooit bij stilstaan, hij zag graag naar de toekomst, kon het altijd goed vinden met de jongeren, een generatieconflict was hem vreemd. Nieuwe dingen trokken hem aan, hij ging erop uit en zag het reizen als een onderdeel van zijn werk. Van zijn initiatieven zou ik twee voorbeelden willen noemen, die in het bijzonder zijn werk zijn geweest. In de eerste plaats zijn visie om, toen Indonesië zelfstandig was geworden, onmiddellijk in overleg te treden met de Indonesi sche regering en zo te komen tot een samenwerking in de opzet en uitvoering van een bankbiljettendrukkerij aldaar. En in de tweede plaats het besluit om het bedrijf aan het Klok huisplein niet verder uit te breiden maar, in fasen, over te bren gen naar het industrieterrein in de Waarderpolder. Is het niet opmerkelijk dat juist hij, die de diepste wortels had op het Klok- 222

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 224