vijfde deel voor Cajanus en twee vijfde deel voor Roelof Sweris. Mocht één van hen dit contract verbreken of de ander verlaten, dan was diegene de ander honderd gouden dukaten schuldig. Aldus gepasseerd te Amsterdam met Mr. Jan Jacob Beels en Frederik Ankersmit als getuigen. Wanneer alles naar wens verliep, hadden beiden dus vöör 4 november het land verlaten. Maar dan duurde hun reis wel langer dan acht maanden. Want in „The Daily Advertiser" van 23 september 1742 lezen we: "This day is published, price fourpence, finely bound, The history of Cajanus, the Swedish Giant, from his birth to the present time, who is now alive and to be seen opposite the Mansion House, London. By the author of Gigantick Histories. Printed for Thomas Boreman, Bookseller in Guildhall, London". Het boekje moet het formaat hebben van een lucifersdoosje en de oplage is waarschijnlijk niet groter geweest dan tweehonderd exemplaren. Tot op heden is het niet gelukt hiervan een exem plaar te achterhalen. Zowel in Scandinavië als in Engeland en Nederland ontbreekt het in de bibliotheken. Nog een advertentie uit die tijd luidt: This is to acquaint gentle men and ladies, that that prodigy of nature, the Living Colossus, or Wonderful Giant from Sweden, is now to be seen, at the Lottery Office, next door to the Green Man, Charing Cross. It is humbly presumed that of all the natural curiosities which have been exhibited to the publiek, nothing has appeared for many ages so extraordinary in its way as this surprising gentleman. He is near a foot taller than the late famous Saxon, or any person ever yet seen in Europe, large in proportion; and all who have hitherto seen him declare, notwithstanding the prodigious ac counts they had heard, that he far exeeds any idea they had fram'd of him.' Meer gegevens zijn er over zijn verblijf in Engeland niet bekend. Op zijn reisgenoot Roelof Sweris komen we later nog terug. Na het contract dat Cajanus op 27 oktober 1741 met hem had afgesloten, verscheen hij dezelfde dag voor dezelfde notaris om de reeds genoemde getuigen te machtigen tijdens zijn afwezig heid als zaakwaarnemers op te treden. Als getuigen zijn dan aanwezig Jan Prins en Anthony Bergmeyer, de laatste bekend alsde nieuwe herbergiervan "Blauw Jan"22). Haarlem (1745-1749) Bij Marchant lezen we dat Cajanus tussen 1734 en 1741 drie- of viermaal in Haarlem is geweest en iedere keer hier enige tijd 20

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 22