er 26 december 1893- or 16 december 1978 n. Op 16 december 1978 is in Voorhout op de hoge leeftijd van vijfentachtig jaar de musicus Jos R. de Clerck overleden, een toonkunstenaar die voor het muziekleven in Nederland en in het bijzonder voor de muziekcultuur in Haarlem van grote betekenis is geweest. Zijn heengaan beëindigde een langdurige periode van ernstig lijden. Het was het afscheid van een leven, waarin Jos de Clerck vele, vele jaren lang aan zijn muzikale roeping gevolg heeft kunnen geven, eerst als uitvoerend kunstenaar, daarna in hoofdzaak met de muzikale en technische vorming van zeer talrijke begaafde leerlingen, die allen het instrument wilden leren bespelen, dat ook door hun leraar als favoriet instrument voor zijn levenswerk gekozen was: de viool. De voltooiing van zijn opleiding hiervoor verkreeg Jos de Clerck op het Koninklijk Vlaamsch Muziekconservatorium te Antwer pen, de stad waar hij op 26 december 1893 geboren was. Zijn medestudent op dit befaamde instituut was de toonkunstenaar Jos de Klerk, die later grote bekendheid zou krijgen als muziek recensent van het Haarlems Dagblad en om zijn werk op het gebied der toonkunst, waartoe hij op het Antwerps conser vatorium opgeleid werd in het fluitspel, zang en compositie. Een gelukkige tijd hadden beide jonge kunstenaars in de Sinjo renstad aan de Schelde tot aan de noodlotsmaand juli 1914, waarin de Eerste Wereldoorlog met al zijn escalaties losbarstte en België spoedig verwoest werd door zinloos geweld. In die dagen van rampspoed vluchtte Jos de Clerck naar Ne derland en vond onderdak in Haarlem, de stad waarin hij nu zijn levenstaak zou gaan volbrengen. De Clercks jonge verloofde was eveneens naar ons land ge vlucht, maar door de oorlogsverwarring wist men aanvankelijk niet waar zij zich bevond. Een krantepublikatie met namen van vluchtelingen uit het geteisterde België gaf opheldering omtrent haar verblijfplaats en zo kon De Clerck haar terugvinden in Amsterdam. De jonge violist zocht direct naar een mogelijkheid om aan de slag te gaan. Nog in het jaar 1914 gaf hij te Haarlem zijn eerste concert in de bovenzaal van ,,De Kroon", welke achter het nu verdwenen café-restaurant ,,Brinkmann" gelegen was. Zijn verloofde, opgeleid tot een bekwaam pianiste, bege leidde hem. Op dit concert ontmoette hij tot zijn grote verrassing weer zijn studiegenoot Jos de Klerk, die eveneens voor het oorlogsgeweld gevlucht was. Het aangrijpende weerzien maakte de voortzetting van de vriendschapsverbondenheid tussen beide kunstenaars weer mogelijk, een verbondenheid voor het leven, welke in de loop der jaren door een gesubli meerde intensivering steeds sterker ervaren zou worden. Het herstelde contact betekende voor Jos de Clerck een eerste 241 DP JOSEPHUS RENATUS DE Clerck did

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 243