Op de bladzijde tegenover de Kroniek vindt u commentaren bij enkele gebeurtenissen cursief afgedrukt. Woningnood „In oktober 1978 kon ik maar één woning toewijzen,verzuchtte de (19 januari, 1 maart, nieuwe wethouder van woonruimteverdeling, L.D. v.d. Berg. Dat was 25 maart, 12 juli) een dieptepunt, maar ook in de andere maanden van het jaar was het aantal beschikbare woningen miniem. In 1979 komen misschien de 900 woningen gereed, die in het midden gebied van Molenwijk in aanbouw zijn genomen en hetzelfde geldt voor de 100 woningen in het Spaarnestadcomplex aan de Nassau- laan. Maar dat is toch onvoldoende om het woningtekort in Haarlem en Kennemerland voor de eerstvolgende jaren op te heffen. Uit tal van reacties, acties en situaties bleek hoe nijpend de woningnood werd. De Buitenrustschooi moest in januari worden ontruimd, omdat er in april een opleidingsinstituut voor verpleegkundigen zou moeten be ginnen. De school was echter bezet door Marokkaanse en Turkse gastarbeiders. De gemeente richtte een schoolgebouw in de Slachthuisstraat in voor tijdelijk opvang. In elk lokaal werd een aantal bedden geplaatst. Twee lokalen werden gereserveerd voor gezinnen. De buitenlanders, be geleid door de hulporganisatie Release, weigerden deze huisvesting. Ze trokken naar het Groot Heiligland en „kraakten" het zogenaamde Joiesziekenhuis, dat leeg stond omdat het verbouwd zou worden tot appartementengebouw voor één- of tweepersoonshuishoudens. De plannen waren echter nog niet klaar, ook al omdat er moeilijkheden waren met het rijk over kosten en subsidies. Een jaar later zaten de buitenlanders nog in deze ruimte: de plannen voor de verbouw waren in december nog niet afgerond. Tal van andere kraakacties volgden. Er vestigde zich eenkraakwin- kei in het bedrijfspand op de hoek van Lange en Korte Veerstraat Na een kort geding moesten krakers - op last van de rechter - een hoekpand in het Kenaupark ontruimen. Krakers vestigden zich in gedeelten van het oude Diaconessenhuis aan de Hazepaterslaan. Bij zijn bezoek aan het gemeentebestuur kreeg de staatssecretaris voor Volkshuisvesting Brokx een petitie aangeboden. Bij die laatste gelegenheid maakte de politie foto's van de demon stranten. Dat leidde tot vragen in de gemeenteraad; beperk je de vrijheid van demonstreren niet als de politie gaat fotograferen? Het antwoord was: er gingen serieuze geruchten over een bezetting van het stadhuis; dat zou een strafbaar feit zijn geweest en dan waren de foto's te gebruiken bij de opsporing en bewijsvoering. Nu zijn de foto's en de negatieven vernietigd. Het is zeker niet de bedoeling van de politie te fotograferen bij demonstraties. Jongeren hadden hun eigen problemen met huisvesting. Met afge vaardigden van organisaties vormde de gemeente een „stuurgroep een- en tweepersoonshuishoudens", die vlak voor het eind van het 244

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 246