Formaldehyde Ademhalingsmoeilijkheden, prikkeling van de slijmvliezen en hoofd pijn, waren de klachten bij bewoners van een complex van ruim 400 woningwetwoningen in Molenwijk. Het aantal klachten groeide snel. De oorzaak bleek het gas ureum-formaidehyde, afgescheiden door spaanplaat, dat was toegepast in de scheidingswanden en dakplaten van deze overigens bijzondere plezierig te bewonen huizen. De hui zen waren voor een groot deel toegewezen aan woningzoekenden met een medische indicatie", extra kwetsbare personen dus. Er werden hoorzittingen belegd door wijkraad en gemeente, waarin heftige discussies ontstonden. Eigenaars van de woningen zijn de woningbouwverenigingen Groot Haarlem en Spaarne. Zij zijn verant woordelijk voor de bouw. Maar bij de voorbereidingen was er hevig gesneden in de bouwkosten tijdens het overleg met het rijk. Bij die beperking van de bouwkosten werd steeds meer het gebruik van spaanplaat noodzakelijk omdat het nu eenmaal goedkoop bouwma teriaal is. Er was wel degelijk een rijkskeur afgegeven voor dit spaanplaat, maar die keur betrof alleen de bouwtechnische kwaliteit. Aspecten van volksgezondheid waren daarbij niet aan de orde gekomen. De ge meente ten slotte had de bouwvergunning afgegeven. Drie partijen dus, en dat betekende drie verantwoordelijkheden en drie kassen die konden worden aangesproken voor de schade. De meest verant woordelijke - de woningbouwverenigingen - waren ook de armste. De zaak werd nog ingewikkelder toen het houtvezelsinstituut van het TNO een verfbehandeling van het spaanplaat onderzocht, die na beproeving in de woningen, onvoldoende zekerheid gaf dat de con centraties gas blijvend onder de toegestane waarde van 120 mg per kubieke meter zou blijven. Nog voor dit onderzoek geheel was afge sloten werd al door gemeente en woningbouwverenigingen besloten, dat alleen vervanging van de tussenwanden een afdoende verant woorde oplossing zou betekenen. Het verven zou een f 3.000,per woning hebben gekost, het vervangen kwam op f 18.000,Aan het eind van het jaar waren de onderhandelingen tussen de woning bouwverenigingen, de gemeente en het rijk nog niet afgerond. Partijen in de gesprekken waren verder nog bewonerscommissies en actiegroepen en de door dit probleem zwaar belaste wijkraad Molen wijk. „Voor de winter is de zaak geregeld," was 's zomers door ge meentebestuurders verzekerd. Dat was wel erg voorbarig geweest. 248

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 250