slagen. De kerkvoogdij deed een beroep op de gemeente om de Vishal daarvoor te mogen gebruiken. Bij de restauratie van de toren was indertijd een keet op de Oude Groenmarkt geplaatst. Daar was nu een parkeerterrein ingericht. Is expositieruimte (in de Vishal) belangrij ker dan parkeerruimte? Of zijn er toch nog andere oplossingen moae- lijk? Joh. Enschedé 275 jaar In 1703 legde Izaak Enschedé zijn meesterproef af en daarna kon zijn naam worden ingeschreven in hetgildeboek van de Haarlemse druk kers. De 21ste juni van dat jaar wordt aangehouden als stichtingsda tum van Johan Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting B. V.die in de periode van 275 jaar een wereldnaam heeft verworven. Het bedrijf staat in vele landen bekend door het drukken van postzegels, gelds waardig papier, boeken en tijdschriften. Het oorspronkelijke eenmans bedrijf heeft zich in de loop der jaren onder het beheer van volgende generaties steeds uitgebreid. Het heeft behalve een drukkerij een eigen lettergieterij en clichéfabriek en verwierf bekendheid door de overname in de achttiende eeuw van de uit 1656 daterende Opregte Haarlemsche Courant (sedert de laatste wereldoorlog samengegaan met het Haarlems Dagblad). In de eerste vergadering van de in 1814 opgerichte Nederlandse Bank besloot de directie de bankbiljetten bij Enschedé te laten drukken, omdat men daar al ervaring had met het vervaardigen van geldswaar dig papier. In 1828 ging de Javasche Bank (thans Bank Indonesia) er toe over bankbiljetten in Haarlem te laten drukken en sedert 1950 is de drukkerij van Enschedé belast met het maken van bankbiljetten voor verscheidene landen. Oorspronkelijk was de Rijksmunt, bij de invoering van de postzegel in ons land op 1 januari 1852, belast met het drukken van postzegels. Die werkzaamheden nam de firma Enschedé op 1 oktober 1866 over. Ook van andere landen worden in Haarlem postzegels gedrukt. In de zomer is het feit dat het grafische bedrijf 275 jaar bestond grootscheeps gevierd. Op 21 juni kwamen vele honderden in de Grote Kerk bijeen om te luisteren naar een toespraak, onder meer van de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra, en naar orgelmu ziek en zang. „In de blije druk" heette de tentoonstelling, die met medewerking van het Frans Halsmuseum en het museum Enschedé in de Vleeshal was ingericht. De Grote Markt was een zeer passende plaats voor de expositie, want op de hoek van de Grote Houtstraat en de Markt was vroeger de drukkerij „De blije druk" gevestigd. Daar kwam het eerste exemplaar van de Opregte Haarlemsche Courant van Abraham Cas- te/eyn tot stand en de stichter van het jubilerende bedrijf Izaak En schedé zette er de eerste schreden op het pad van het drukkersvak. 260

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 262