270 voor bewoners en particuliere woningbezitters een stimulans bete kenen om ook zelf de verbetering van hun woningen en woonomge ving aan te pakken, aldus B &W. Er moest weer vertrouwen in de buurt groeien. Want dat is de belangrijkste filosofie achter de stadsvernieu wing in Haarlem: toon als overheid dat het je ernst is door met vernieu wing te beginnen; dan maak je ook bij de bewoners het nodige los om zelf initiatieven te nemen. In de Burgwal woonden in 1978 1360 bewoners; in tien jaar was het aantal met een vijfde gedaald. Vooral gezinnen met opgroeiende kinderen waren vertrokken. Een kwart van de bewoners is alleen staandEr hebben zich veel jongeren in de buurt gevestigd. Uiteen onderzoek van het sociaal en cultureel planbureau kwam naar voren dat de Burgwal in Haarlem de buurt is met de hoogste achterstand score. Er waren ongeveer 500 woningen in de buurt, waarvan 10% als onherstelbaar wordt beschouwd. Van deze woningen zijn er 84 gere gistreerd als monument en 147 als zogenaamd beeldbepalend. Het grootste probleem in de Burgwal vormen de bedrijven. Er was een aantal autosloperijen en zelfs nog een boerderij. De raad besliste: de hinderlijke bedrijven moeten weg. Maar dat moet geleidelijk gaan want er moet rekening gehouden worden met de werkgelegenheid en de belangen van de bedrijven zelf. Dan kan er ruimte vrijkomen voor 160 woningen, 120 parkeerplaatsen, groen, speelgelegenheid en een sportzaal. Ook in de Vijfhoek liep het inwonertal sinds 1970 met een vijfde terug tot 2237. Twintig procent van de bewoners is ouder dan 65 jaar en het aantal jongeren neemt toe. De helft van de 855 woningen is slecht tot zeer slecht, 7% is onherstelbaar. De buurt is rijk aan monumenten waarvan heel bijzondere zoals de Nieuwe Kerk en de vijf hofjes. De Vijfhoek wordt verstopt met auto's, vooral van werkers en bezoekers van de binnenstad. Er waren plannen ontwikkeld om in de Sophia- straat een parkeergarage te bouwen, maar tegen dat plan is veel oppositie gerezen. De 336 bedrijven, winkels en instellingen pasten in deze buurt, zo oordeelde de raad. 6 daarvan dienen echter te verdwij nen omdat ze als hinderlijk werden ervaren. Of ook de Transvaalbuurt voor extra financiële steun van het rijk in aanmerking komt was in 1978 nog niet erg duidelijk. Er waren heel wat verschillen met de andere buurten: een vrij honkvaste bevolking (5488), woningen uit het begin van deze eeuw (na 1905) maar veel te dicht op elkaar gebouwd. Vooral het woonmilieu moet worden verbe terd. Dat vereiste ook een oplossing voor het parkeervraagstuk. De straten staan nu overvol met wagens van bewoners maar ook met die van de bezoekers van de winkels in de Cronjéstraat en van de werkers in de buurt. Er waren vrij veel bedrijven in de buurt, namelijk 435

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 272