272 waarvan 206 winkels. De bewoners vonden 9 bedrijven zo hinderlijk, dat zij ze willen doen verplaatsen. De Transvaalbuurt telde voornamelijk bewoners die tevens eigenaar zijn van hun woning. In hoeverre de Interim-Saldoregeling de stadsvernieuwing in Haarlem zal kunnen versnellen zal wellicht in 1979 blijken. Tweeëntwintig jaar (17 mei 1756) nadat hij zijn testament had laten opmaken stierf op 8 april 1778 de koopman en zijde fabrikant Pieter Teyler van der Hulst op zesenzeventigjarige leeftijd. Krachtens zijn uiterste wilsbeschikking werd Teylers Stichting opgericht, die be oogde het instellen van twee genootschappen ter bevordering van wetenschappen. Het eerste genootschap was bedoeld ter bevorde- ring der godgeleerdheid en het tweede ter beoefening van natuur-, dicht-, geschied-, teken- en penningkunde. De stichting telde vijl directeuren. De erflater had hun taak omschreven en daarmee ook van latere opvolgers, die bij coöptatie konden worden benoemd. De erfe nis bevatte voor die tijd een aanzienlijk vermogen. Van het geld moest eveneens hulp aan arme en noodlijdende mensen worden verleend (bouw van Teylers Hofje) en aandacht aan de bouw van een museum worden besteed. Ter bereiking van het doel der genootschappen schreven de direc teuren bijeenkomsten uit en prijsvragen met als beloning een gouden erepenning. In de loop der jaren zijn vele penningen uitgereikt, maar de belangstelling om deel te nemen nam af. In 1975 reikte het godge leerd genootschap voorde laatste keerde medaille uit, in 1969 was dit door het andere genootschap gedaan. Teylers Stichting is vooral bekend geworden door het museum dat het eerste openbare van ons land was en tot de merkwaardigste musea van de wereld behoort. In 1780 begon architect Viervant met de bouw die vier jaar later gereedkwam. Een belangrijk onderdeel vormt vooral de ruime ovaalvormige zaal. Het museum is ingericht voor een geolo gische, mineralogische en paleontologische verzameling, een bibli otheek en een penningkabinet. Directeuren van Teylers Stichting waren er tot voor enkele jaren in geslaagd zonder subsidie van de overheid de zaken van het museum draaiende te houden. Nu verkeert de stichting echter in ernstige finan ciële problemen. De directeuren hebben zich tot de overheid moeten wenden met het verzoek de jaarlijkse exploitatietekorten te dekken. Ook verleent de stichting Vrienden van het museum" medewerking door het bijeenbrengen van gelden. Vrijdag 29 september 1978 is het tweehonderdjarig bestaan van Tey lers Stichting gevierd meteen bijeenkomst in de aula van het museum. Koningin Juliana behoorde tot de gasten. De presiderende directeur, Mr. L.H. graaf Schimmelpenninck, de voorzitter van het godgeleerd Twee eeuwen Teylers Stichting

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 274