Grote Markt en „Loutje blijft op de Grote Markt.Met die ene zin hielp wethouder Van omstreken,7 november de Water tijdens de begrotingsbehandeling van de gemeenteraad in november 1978 een hardnekkig misverstand uit de wereld, dat er serieuze plannen waren om het standbeeld van Lourens Jansz. Coster naar elders te verplaatsen. Het Klokhuisplein was in een van de dis cussies als een mogelijkheid genoemd. Het gemeentebestuur zat overigens wel met vrijwel onoplosbare problemen over de inrichting van de Grote Markt. In de zestiger jaren was opdracht gegeven aan de Limburgse beeldhouwer Arthur Sproncken om een beeld te ontwer pen voor de Grote Markt. Het werd de Zonnevechter, vrij abstract en heel modern. Er is oneindig gediscussieerd over de meest gewenste plaats voor dit beeld. In 1973 werd besloten tot een proefopstelling bij de Vleeshal. Toen het beeld eenmaal stond zeiden de tegenstanders: „Zie je wel, het hoort niet thuis op die historische markt.De voorstanders betoog den: „Het staat verkeerd, bovendien mist het de fontein en de water bak, waarin de beeldhouwer het geplaatst had willen zien. „Twee poppen op de markt is te véél," riep een lid van de Schoon heidscommissie tijdens een openbare vergadering, waarde plaatsing of verplaatsing van de beide beelden aan de orde kwam. Hij had gelijk: niet alleen de Schoonheidscommissie was het met hem eens, maar ook een ieder die zich met de inrichting van het plein bezighield, inclusief het stadsbestuur. Er was ook een prachtig terrein in Schalk wijk gevonden, waar de Zonnevechter riant zou uitkomen. De beeldhouwer hield echter voet bij stuk: „Ik heb schriftelijk opdracht gekregen een beeld voor de Grote Markt te ontwerpen, dat is gemaakt en dat wordt dan ook op die plaats neergezet.Hij was niet op andere gedachten te brengen en nadat gemeentelijke juristen de auteurswet en de jurisprudentie erop hadden nageplozen, luidde het advies aan het gemeentebestuur: „Je zit eraan vast. Als de beeldhouwer niet meewerkt, moet het beeld op de Grote Markt worden geplaatst. De Schoonheidscommissie is toen een avond op een maquette met de beelden aan het schuiven geweest. Loutje weer midden op de markt? Of de Zonnevechter naar het midden of op een hoek bij de Barteljoris- straat? Of Loutje naar het Klokhuisplein? Twee poppen is te véél. De Zonnevechter midden op hetplein-meteen waterbak-zou te veel plaats innemen: dan zouden er te veel marktkra men op maandag en zaterdag moeten wijken en ook de september- kermis kan niet uit de voeten. De gemeente stond voor de moeilijke keus een oplossing te vinden. Misschien dat het komende jaar die op lossing brengt. 280

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 282