beterende hand was? Doch een halfjaar later, om precies te zijn donderdagmorgen 27 februari 1749, stierf Daniel Cajanus, ruim zesenveertig jaar oud, in het Haarlemse Proveniershuis. Waar aan hij is overleden is niet bekend. Uit de al vaker aangehaalde inventaris van zijn boedel blijkt wel dat heel wat Haarlemse medici zich met hem hebben bemoeid. Onder de post van nog te betalen rekeningen vinden we schulden aan de doctoren Jo hannes Engelmans en Willem Bos, de chirurgijnen Walram de Tombe en Jan Hoefman, alsmede de apotheker Jan Thoen. In de ,,Opregte Haerlemsche Courant" van zaterdag 1 maart 1749 verscheen het volgende bericht: „Haarlem 28 february. Gisterenmorgen is alhier in 't Vergroote ProveniersHuys, in den Ouderdom van ruym 46 Jaaren, overleden de Heer DANIEL CAJANUS, zeer berucht wegens de ongemeene Grootheyd van zyn Lichaam: Gezond zynde, was zyne lengte 8 Voeten 4 Duy- men, doch door zyne quaalen wat krom geworden zynde, zo is het Lyk nu maar 8 Voeten en 2 Duymen lang: In zyn Leven kon hy 9 Voet en 2 Duymen wyd vademen; en een Knop boven op een Kopere Kaarskroon, 11 Voeten 2 en 1 halve Duym hoog, kon hy, op de grond staand, met zyn hand omvatten: De leest, waarop zyne Schoenen gemaakt wierden, is 14 cm en 1 halve Duym lang; de lengte van de Doodkist 9 Voeten 7 Duymen, en de breedte 2 Voeten 9 Duymen; alles gemeeten met een Voet maat van 11 Duymen: Hij is aan de meeste Hoven etc. te zien geweest." In de krant van dinsdag 4 maart krijgen we een uitgebreid verslag van de begrafenis te lezen: „Haerlem 3 maart. Deezen namiddag is het Lyk van den be- ruchten Daniel Cajanus in de Groote Kerk deezer Stad begra ven; alzo zyn Lichaamsgestalte, om de ongemeene grootheyd zeldzaam was, zo is ook de Ceremonie van zyne Begraaffenis (voor zo verre het gebruyk hier aangaat) ongemeen geweest; de zwaarte van de Kist en 't Lyk deed de Verzorgers van zyne Begraaffenis resolveeren, dat men niet de ordinaire Dubbelde Baar gebruykte; wordende de Kist gezet op eene daar toe geapproprieerde Wagen met vier Wielen (want de Rouw-Koets was te klein) en dus met 2 Paerden, met Rouwkleden behangen, bespannen na de Kerk gereden: De heeren Kerkmeesteren hadden alvoorens ten dien eynde een Roef op de Kist laten maken, die, gelyk de Kist, 9 Voet en 7 Duym lang was: Boven op het Roeven-Kleed was aan de eene zyde geplaatst desselfs groote Zwaerd of Houwer met een groot Zilver Gevest in de Schede en aan wederzyden de Porte Epée draagband) en zyne groote Ledere Handschoenen: Hy is in zyn leven Cornet geweest in dienst van den Koning van Poolen Augustus II.: Het 29

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 31