In dezelfde kerk, aan de middenzuil van de Brouwerskapel, bevinden zich twee ingemetselde zwart marmeren staafjes. Zij geven de lengte aan van Daniel Cajanus en de dwerg Simon Jane Paap. Hierover schreef Nicolaas Beets in zijn schets Be graven": „Zoo moesten de kerken niet vernederd worden tot verzamelin gen van curiositeiten. Ik ken een stad, anders uitmuntende door den prijs dien zij stelt op het statige harer bedehuizen, waar o.a. op een der muren van de hoofdkerk, de maat is aangegeven van een befaamde reus en van een niet minder vermaarden dwerg"47). Op dezelfde zuil hangen boven elkaar hun beider afbeeldingen, twee steendrukken van de Haarlemse schilder en tekenaar Johannes Reekers (1790-1858). Even iets over de Zandvoortse dwerg, die vaak in één adem met Cajanus wordt genoemd vanwege hun gezamenlijke aanwezig heid op de pilaar, alsof ze elkaar gekend zouden hebben Simon Jane Paap werd echter pas in 1789 te Zandvoort geboren en stierf in 1828 op een kermis te Dendermonde, waar zijn ouders hem voor geld lieten zien. Ook hij was in zijn soort een hele beroemdheid. In 1815 was hij zelfs in Engeland om aan de koninklijke familie getoond te worden. Toen hij stierf was hij ruim 80 cm lang. Onder zijn portretje lezen we: „Dit s Simon Jane Paap door Reekers kunst geteekend Als Zandvoorts dwerg bij Bat en Belg en Brit vermaard. Wie kende hem, (die op dit zeldzaam aanzigt staart), En zegt niet ongevergt, ,Het lijkt den Schalk uitstekend'?" Naast zijn medaillon treffen we hem zelf en enkele vissersattri buten aan die zijn afkomst niet verloochenen48). Het rijmpje onder de afbeelding van Cajanus, „Na 't Originele Schilderij door B. Brand", luidt als volgt: „Wierd door mijn Teekenpen eerst Zandvoorts Dwerq gemaald Zie hier zijn tegen-beeld in eenen Reus, die 't leven Op Finlands grond ontving; die lang heeft rond gedwaald; Maar rust in Haarlem vond, dat hem den geest zaq ge ven." Hij is afgebeeld in een medaillon dat geflankeerd wordt door Cajanus ten voeten uit naast een maatstok die 2 el, 6 palm, 3 duim en 1 streep Nederlands aangeeft. Aan de rechterkant staat een lantaarn, een Goudse pijp, een wandelstok en een schoen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 38