nemen. Enfin, ook wij mensen nuttigen alcohol met smaak, verstoken hem als warmtebron of laten er motoren op draaien. Afgezien van de complicerende vraag wat afval nu is, het be hoeft feitelijk geen betoog dat wij allen ons nest moeten schoon houden, op straffe van nare gevolgen voor wie dit nalaat. Zolang het aantal consumenten nog niet zo bijster groot is, hoeven ze zich om hun afval weinig zorg te maken; komen er steeds meer, dan wordt langzamerhand een afvalprobleem ge schapen dat tenslotte een maatschappelijk vraagstuk wordt en dat alleen nog maar met veel kennis van zaken, veel geld en vooral veel wijsheid kan worden opgelost. De komende bladzijden schetsen juist deze min of meer pro blematische kantjes van het leven in Haarlem en omgeving, zoals die zich vroeger en nu voordeden en werden of worden opgelost. Het afvalprobleem in vroeger jaren Al betrekkelijk vroeg in de Haarlemse geschiedenis bleek het noodzakelijk te zijn regelen te treffen ten aanzien van ,,vuyl- nisse'Enerzijds mag dat opmerkelijk schijnen omdat de zorg voor het milieu eigenlijk nog maar kort geleden (ongeveer tien jaar) op gang is gekomen, anderzijds echter is het ook dat het produceren van afval zo oud is als het leven zelf. Wat wel sterk is veranderd, is de samenstelling van het afval ten opzichte van vroeger. De oudste keur der ,,vuylnisse" is van 1390 en bepaalt dat geen vuilnis gestort mag worden buiten de „poirthusen" en de ,,uterster molen". Over het algemeen zal het vuilnis in die dagen uit voor het milieu onschadelijke stoffen hebben bestaan, voornamelijk organisch afval als een bestanddeel van een na tuurlijke kringloop. Ook het ambachtelijke afval zal bijna uitslui tend van organische samenstelling zijn geweest wanneer we bedenken dat vroege ambachten in Haarlem het bierbrouwen en het verven en bleken van stoffen zijn geweest. De drijfveren om ten opzichte van dit afval regels te stellen, instinctieve drijfveren even daargelaten, zijn evenwel zonder meer duidelijk. Hoewel dergelijk afval zoals gezegd een natuur lijke samenstelling heeft en onderworpen is aan de natuurlijke wetten van verandering, waaruit ook alle leven op aarde is voortgekomen, heeft het verteringsproces een aantal neven verschijnselen die ertoe noodzaken dat vertering en verrotting enerzijds en een menselijke samenleving anderzijds, van elkaar gescheiden moeten worden. Naast vele onschuldige en nood zakelijke bacteriën, schimmels en andere lagere organismen kunnen zich in organisch afval ook wel voor de gezondheid schadelijke organismen ontwikkelen, die, vooral wanneer ze in het drinkwater terechtkomen, snel verspreid worden over een 48

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 50