Het is hier gemakkelijk geschreven maar we dienen ons toch even te realiseren dat met de opheffing van het beltbedrijf een nieuw tijdperk voor de vuilverwerking werd ingeluid. Nu zijn dergelijke ontwikkelingen nooit op zichzelf staande zaken maar passen als regel in de maatschappelijke veranderingen van hoger orde. Het zou buiten het kader van dit artikel gaan om daar verder op in te spelen, maar voor mezelf houd ik het erop dat dit alles te maken heeft met een veranderend wereldbeeld, het verlaten van de kringlooplevenswijze en het overgaan op een lineaire levenswijze, ook wel consumptiemaatschappij ge noemd. Deze verandering is naar mijn gevoel van vérstrek kende betekenis omdat zij een overgang inhoudt van het na tuurlijke systeem naar een systeem dat ergens een eind heeft. Een cirkel is in zichzelf gesloten, een lijn stopt ergens. De ontstaansgeschiedenis van het aardse leven heeft de bruik baarheid én de overlevingskans van het kringloopsysteem be wezen. De gehele natuurlijke huishouding is erop gebaseerd. Het lineaire patroon daarentegen is nieuw en als vaststaand ein dig. De overlevingskans hiervan is op lange termijn gelijk aan nul. Nu zou ik het jammer vinden door dit soort uitspraken een politiek stempel opgedrukt te krijgen. Het is een volstrekt apoli tieke uitspraak die niets met welke vorm van machtsdenken of machtsstrategie heeft te maken. Een kaars heeft als lineair systeem een bepaalde brandtijd, daarna is hij op. Deze logica heeft niets met politiek van doen en evenmin met politieke creaties als kringloopkaarsen en derge lijke, wat voor wonderen dat ook mogen zijn, want die zullen nooit werkelijk bestaan. Terug naar de werkelijkheid, naar ons uitgangspunt en dus naar de vuilverwerking. Bij de besluitvorming over het opheffen van het beltbedrijf zullen dergelijke hoogdravende wereldvisies des tijds wel geen rol hebben gespeeld. Er werd eenvoudigweg meegegaan met een teken des tijds, dat zoals altijd een econo misch teken voor de korte termijn is geweest sinds er mensen zijn. Het nieuwe tijdperk voor de vuilverwerking, dat voor Haarlem dus in 1921 begon, kenmerkte zich door eenvoud van denken en heeft zijn sporen tot op de dag van vandaag doorgetrokken. De gewone vuilnisbelt doet zijn intrede, de vuilnisbelt zoals de meesten van ons die nog wel kennen. Een terrein, in het gun stige geval afgelegen en door geboomte en struikgewas om ringd, waar het afval gewoon wordt gestort, vaak in het grond water nadat men eerst een gat heeft gegraven. Zwermen vogels, meestal meeuwen, erboven en erop en vaak

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 58