in brand, een langzame smeulende, ondergrondse, adembe nemende brand, waaraan weinig te blussen valt. In het teken van die nieuwe tijd een efficiënte vinding: stort het afval en doe verder zo weinig mogelijk. Een geurige vinding ook voor wie er in de buurt woonde, maar daar werd toen niet zo aan getild. Het compostbedrijf zal ook bepaald niet van milieuhygi ënische smetten zijn vrij geweest. Verder werd nog een heel rationeel argument gehanteerd, het nog immer de kop opste kende argument van terreinophoging. We vinden deze pracht- oplossing ook overal terug in de oude Haarlemse stukken van die tijd. Terreinophoging was overal nodig, al die nattigheid aan je voe ten is maar niks gedaan. Voor die tijd volstrekt begrijpelijk, men werd nog niet gehinderd door ideeën over natuurbescherming, ideeën over ruimtelijke ordening en biologische kennis, die er wel was, maar nog niet doordrong tot het beleidsniveau (uitzon deringen als het Naardermeer daargelaten). Rietlanden bij voorbeeld zijn vandaag de dag nog net zo onveilig als toen, zelfs de weinige overgebleven stukken. Rietland is een stadium in een biologische ontwikkelingsgang van ondiepe plas tot moerasbos. Een rietland dat aan zichzelf wordt overgelaten zal zich in de meeste gevallen verdichten en verruigen totdat een dichte bosschage is ontstaan. De mens heeft door zijn toedoen in het verleden bijgedragen aan de instandhouding van rietvelden door het riet steeds te maaien en te gebruiken. Zo'n rietveld draagt een rijke biologische popula tie, die daar betrekkelijk ongestoord haar gang kan gaan, moei lijk begaanbaar en dus rustig als zo'n gebied is. Behalve de rietproduktie heeft de mens er weinig aan gehad, zo'n gebied dat tussen water en land in zweeft. Daar de landaanwinning ons in het bloed zit zijn vele hectaren rietland de laatste tachtig jaar letterlijk onder de voet gelopen, opgehoogd en voor andere, drogere doelen gebruikt. De biologische rijkdom van deze ge bieden zocht een goed heenkomen en later, toen ook dat heen komen erg schaars begon te worden, verdween die rijkdom gewoon. Hoewel de samenstelling van het huisvuil maakte dat het minder geschikt was voor zuivere compostering - een van de redenen waarom het Haarlemse compostbedrijf werd opgeheven - was het in de twintiger jaren nog wel zo, dat op den duur zo n ophoging lang niet slecht was. Eenmaal opgebracht, en ietwat samengeperst, deed dit het huisvuil toch wel behoorlijk com- posteren en het resultaat was dan ook een opgehoogd rietland waar bijvoorbeeld weilanden op verschenen. Omdat in Haarlem het in 1921 aangegane tienjarige contract 57

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 59