thode en wel wat we dan noemen de gecontroleerde stort. Het woord gecontroleerd moeten we hier naar zijn Engelse beteke nis interpreteren en wil dus zeggen „beheerst in zijn conse quenties". De tweede hoofdrichting is het verbranden van huisvuil, niet zozeer in de open lucht - zoals vroeger wel werd toegepast - maar ook weer een gecontroleerd verbrandingsproces in speci aal voor dit doel geconstrueerde ovens. De derde hoofdrichting is VAM-afvoer. VAM (Vuil Afvoer Maatschappij) houdt in: het transporteren van het afval - bij voorkeur over de rail - naar een der twee huidige verwerkingsplaatsen in den lande, Wijster in Drente of Mierlo in Noord-Brabant en het aldaar verwerken tot compost. Naast de drie genoemde hoofdrichtingen vinden we in Neder land diverse combinaties in verschillende varianten hierop. De ouderwetse vuilnisbelt ook wel ongecontroleerde stort ge noemd - bestaat hier en daar nog wel maar gelukkig sterft het systeem nu snel uit, dankzij nieuwe richtlijnen van de hogere overheid. Daarnaast vinden we over de gehele wereld een grote scala technieken, sommige al jaren toegepast, andere verkeren in een min of meer experimenteel stadium. Ook hier geldt weer dat de wijze van vuilverwijdering een afspiegeling is van de levensstandaard en gewoonten van een volk of land Achtereenvolgens zullen de drie hoofdrichtingen de revue pas seren, zonder daarbij de illusie te willen wekken volledig te kunnen zijn. De VAM-afvoer begint voor de meeste gemeenten of samen werkende gemeenten bij een centraal inzamelpunt van huisvuil. Hier worden de vuilniswagens gelost in gereedstaande spoor wagons, hetzij direct via een verhoogd stortbordes, hetzij indi rect, waarbij de vuilniswagens hun inhoud in een bunker storten, waarna een kraan de bunkerinhoud in de wagons overlaadt. Dit alles gebeurt dan in een zoveel mogelijk gesloten gebouw, het overlaadstation. Zo ontstaat een trein, bestaande uit met huisvuil gevulde wa gons, die na beëindiging der laadwerkzaamheden vertrekt naar Wijster of Mierlo. Daar aangekomen wordt de inhoud der wagons gestort en be gint het composteringsproces volgens het zogenaamde Van Maanen-systeem. Hierbij laat men het afval in de openlucht aan zijn lot over, behalve dat het zo nu en dan wordt omgezet om toetreding van zuurstof, en dus het verteringsproces, te bevor deren. Na ongeveer acht maanden wordt de dan verkregen massa in verschillende trappen gezeefd. De onverteerbare bestanddelen 67

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 69