Globale cijfers in gewichtsprocenten afval moet op afdoende wijze uit de samenleving verwijderd worden. Zolang het bij deze eis blijft, behoeven we ons ook niet druk te maken over de vraag welke verspilling aan grondstoffen en energie aan iedere methode op zich inherent is. Zodra echter tevens rekenschap moet worden afgelegd met betrekking tot de vraag welke methode het meest recht doet aan hergebruik - in welke vorm dan ook - wordt de zaak ingewikkel der. Want deze eis wordt toch in toenemende mate gesteld, zij het dan ook nog niet door iedereen. Was het tachtig jaar geleden nog zo dat bij de toen bestaande levensstandaard hergebruik van bijvoorbeeld organisch afval als meststof economisch aan trekkelijk was, naarmate de levensstandaard sindsdien is ge stegen is ook het hergebruik steeds meer naar de achtergrond gedrongen, omdat het goedkoper is nieuwe bronnen aan te boren en omdat bijvoorbeeld het ambacht van beltwerker of lompensorteerder tegenwoordig niet in die mate populair is dat er daarvoor gemakkelijk arbeidskrachten te krijgen zijn. Toch ziet men steeds beter in dat louter consumptief gedrag tot roof bouw op de natuurlijke bronnen leidt. Ten aanzien van de we reldvoorraad aan fossiele energie (kolen, olie, gas) is dat inmid dels erg duidelijk geworden. Die tijd breekt zonder twijfel ook aan voor allerlei grondstoffen zoals ertsen of diverse elementen en verbindingen die nodig zijn om onze economie draaiende te houden. We zijn nog steeds gewend ons afval als wegwerpafval te beschouwen, terwijl daar zoveel waardevolle stoffen in voor komen. Sommigen daarentegen spreken over huishoudelijk af val als ware het het erts van de toekomst en daar zit natuurlijk veel waars in. Even stilstaan bij de samenstelling van stedelijk huisvuil levert het volgende beeld: 49% groente-, fruit- en tuinafval (composteerbaar) 23% papier (opnieuw te gebruiken als kringlooppapier) 12% glas (kan opnieuw worden gebruikt als grondstof in de glasindustrie) 6% plastics (er zijn al toepassingen bekend van afvalplastic) 3% metalen (ijzer, staal, blik, koper, die als grondstof waarde hebben) 7% hout, stenen, rubber, textiel en overig materiaal Om dit 'erts' te ontginnen zijn er twee voorwaarden. In de eerste plaats moet het technisch mogelijk zijn. We zullen machines moeten hebben die in staat zijn zelf de verschillende bestand delen uit het afval te selecteren en in een bruikbare vorm op te leveren. In de tweede plaats moeten de teruggewonnen materialen een afzetmarkt hebben. Er moet belangstelling voor bestaan en 69

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 71