ting draait in een betrekkelijk dunbevolkt gebied en de narigheid van dat bedrijf daar mijns inziens erg meevalt, juist door het dunbevolkte karakter van de streek. Gedeeltelijk nee, omdat naar mijn mening het uitsluitend mikken op het VAM-compost- bedrijf onverstandig is. Het moet zeker niet uitgesloten worden geacht dat de compostbereiding moeilijker en minder lonend gaat worden in de toekomst. De VAM doet er mijns inziens verstandig aan naar een bredere opzet te streven, waarbij het accent wat meer op de A van afvoer komt te liggen. Afvoer hoeft dan niet te betekenen afvoer naar Drente, maar kan evengoed afvoer naar iedere verantwoorde wijze van afvalverwerking in binnen- en buitenland inhouden. Een goed georganiseerd vervoer kan de kracht van de VAM zijn.In de tweede plaats is daar de provincie Noord-Holland geweest die evenmin erg gecharmeerd leek door het besluit van de Kennemerraad. Nu kent de wet op de afvalstoffen verre gaande bevoegdheden toe aan de provinciebesturen waar het aankomt op de wijze van vuilverwerking. Ten tijde van het besluit echter had de provincie deze bevoegd heid nog niet en moest toezien hoe Kennemerland zijn eigen weg ging. Maar een en ander heeft ter elfder ure nog wel voor veel hoofdbrekens gezorgd. In de derde plaats moest overeenstemming worden bereikt met wijkraden en de gebruikers van de Waarderpolder. Met name bezwaren van de kant van een plaatselijk blad hebben ertoe geleid dat de oorspronkelijke bouwplaats werd verlaten en een nieuwe plaats, een luttele paar honderd meter verder, werd betrokken voor de bouw van een vuiloverlaadstation. En in de vierde plaats werd de Kennemerraad op de valreep geconfronteerd met een gezamenlijke actie van ondernemers, die veel heil zagen in recirculatie en niet in de laatste plaats voor zichzelf. Om hier verder op in te gaan moeten we weer even terug naar 1 september 1974, toen de vuilverwerking van het Burgemeester Reinaldapark werd verlegd naar de put van Rut- te, de Rottepolder, gelegen tussen Amsterdamse Vaart, Ring vaart en Liede in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Dit was een onderdeel van het plan, opgesteld door de commissie-Vuilverwijdering in 1973, met als doel tot een over brugging te komen in de tijdsspanne tot een lange-termijnoplos- sing voor de vuilverwerking zou zijn gerealiseerd, de zoge naamde interimoplossing. In de put van Rutte wordt een vorm van gecontroleerde stort bedreven. Verder is het bedrijf gespe cialiseerd in slibverwerking en produceert via mengprocedé's zwarte grond die wordt afgezet bij plantsoenendiensten en der- 73

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 75