sche, arcadische stemming uitgestraald als de nieuwe aanwinst van het Frans Halsmuseum. Het is niet verwonderlijk dat taferelen in idyllische land schappen bij uitstek geschikt geacht werden voor de deco ratie van een buitenhuis als Honselaersdijck, waar Frederik Hendrik zich ,,op het land'' te midden van de harmonische rust van de natuur terug kon trekken van zijn militaire, bestuurlijke en Haagse beslommeringen. Vanaf het begin van de 17de eeuw was het in Holland de opvatting dat de vredige harmonie van de natuur de mens tot rust kon brengen: ,,'s avonts o wat een vreucht de coele lucht te schep pen End ut het bange huys na 't open veld te reppen sijn haestigen voetstap, om den geschickten loop, Des Hemels aen te sien end met der Sterren loop Ut 's Aerdrijckts ydel sorch verdwaelt om hooch te stijgen sijn innerlycken geest"(5). De oorsprong van deze gedachte, die de Hollandse opvat tingen daaromtrent heeft bepaald, ligt in Italië. Teruggrijpend op de bucolische, arcadische literatuur van onder anderen Virgilius, Theocritus en Ovidius schilderden Petrarca en Boccaccio al onwerkelijke, ideale landschappen met de con ventionele motieven van de Latijnse bucolica: de eenzame rust van het landschap met een waterval, vogelzang, een kristalheldere beek en rijk begroeide heuvels en vel den. In het laatste kwart van de 16de eeuw valt er een opleving van arcadische poëzie en de belangstelling daarvoor in Italië te bespeuren. Het herdersspel Aminta (1572) van Torquato Tasso (1544-1595) en II Pastor Fido (1590 in druk verschenen) van Giovanni Battista Guarini (1538-1612) zijn buitengewoon populair en worden veelvuldig opgevoerd. Deze twee toneelstukken werden meermalen vertaald en in andere Europese landen opgevoerd. II Pastor Fido werd ook in Nederland vertaald en opgevoerd. II Pastor Fido, geschilderd door Bloemaert (Berlin, Schloss Grünewald), versierde ooit de privé-vertrekken van Amalia van Solms op Honselaersdijck(6). In de literatuur van de Italiaanse renaissance is het voorbeeld te vinden voor de literaire ideeën in Holland. Het werk van onder anderen Pieter Cornelisz. Hooft (1581-1647) en Constantijn Huy- gens (1596-1687) is niet los te denken van Italiaanse voor lopers. Het herdersspel Granida van Hooft (1615) is daar een voorbeeld van:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 108