Bernard Bijvoet 14 december 1889- 27 december 1979 Toen Bijvoet zich in 1946 in Haarlem vestigde, was hij zesenvijftig jaar oud. Een leeftijd waarop de meesten van ons hun carrière afronden. Voor hem echter het begin van een nieuwe, hoogst creatieve periode die tot zijn negentig ste zou voortduren en waarin zeer belangwekkende ar chitectuur tot stand is gekomen. Geboren en opgegroeid in Amsterdam nam hij, alvorens de ingenieursstudie aan te vangen, privé-lessen wiskunde. De studie in Delft, van 1908 tot 1913, was in de eerste plaats een civieltechnische opleiding waar naast de ervaringsken nis uit het metsel- en timmerambacht enthousiasme werd gewekt om met behulp van wiskunde en mechanica grote bouwconstructies te berekenen. Geheel los van de techniek van het bouwen doceerde Henry Evers de „schone bouwkunst", wat hoofdzakelijk neerkwam op een academi sche verhoudingsleer, afgeleid van de grote historische monumenten. Voor Bijvoet was dit te beperkt. Wanneer het maar even kon, ging hij naar Amsterdam om er voordrachten aan de Academie voor Bouwkunst te volgen. Het artistiek klimaat daar was in die jaren bepalend voor de Nederlandse ar chitectuur. Berlage had juist de Beurs voltooid en ver woordde de sociale aspecten van het bouwen. Kromhout bouwde omstreeks de eeuwwisseling met originele pracht hotel Americain, een gebouw waar Bijvoet tot op hoge leef tijd graag kwam en dat hij zeer bewonderde. Na zijn studie volgde onder Henry Evers een leertijd bij de raadhuisbouw in Rotterdam. In 1918 won hij samen met Jan Duiker de prijsvraag voor de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam. De prijs werd toegekend door Berlage die de jury voorzat. Er volgde een opdracht om het plan gereed te maken voor aanbesteding en op de plaats waar nu het Hilton Hotel staat, werd in 1924 de eerste paal geslagen. Het rijk moest echter bezuinigen, waardoor de bouw werd stopgezet. Teleurgesteld gaat Bijvoet in 1926 naar Frankrijk waar hij twintig jaar zou blijven. De samenwerking tussen Bijvoet en Duiker viel in een pe riode waarin de avant-garde internationaal de zakelijke en technische eisen van het bouwen opnieuw scherp zou stel len. Op aanbeveling van Berlage krijgen zij van de Neder landse Diamantwerkersbond de opdracht voor het sanato rium „Zonnestraal" in Hilversum. De hoofdbouw wordt in 1928 voltooid. Met weglaten van ieder afleidend detail wor den de gebruiksfuncties en de wetten van de mechanica in de vormgeving zichtbaar gemaakt. Elke associatie met historie of de traditie van het bouwen in baksteen en hout wordt uitgebannen. Het gebouw werd wit gepleisterd, zuiver 215 Bernard Bijvoet (1889-1979)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 217