mei en november een generale visitatie door telkens vier Aalmoezeniers, twee uit het betrokken kwartier en twee uit elk van de andere kwartieren. Daarbij werden lijsten van alle bedeelden opgesteld op grond waarvan vervolgens in overleg met burgemeesters tot bedeling werd besloten. Ook de administratie werd nauwkeurig geregeld. Daarbij werden de Aalmoezeniers bijgestaan door een thesaurier en een boekhouder. De thesaurier mocht wekelijks niet meer ter beschikking stellen dan was vastgesteld, afgezien van vijftig gulden voor noodgevallen. Verder moest hij er voor zorgen, dat legaten van meer dan honderd gulden werden belegd en tenslotte ieder jaar rekening en verant woording afleggen. In hoeverre aan de administratieve voorschriften uitvoering is gegeven, valt moeilijk te beoor delen gezien de geringe hoeveelheid archief die van de Aalmoezeniers is bewaard gebleven. Over de omvang van de bedeling rond het midden van de 17de eeuw geven enkele stukken uit het stadsarchief een indruk. In juni 1649 waren 557 gezinnen (tezamen 2388 personen) in bedeling en bovendien nog eens 247 kinderen en oude lieden. In 1651 waren dat er respectievelijk 927 en 259. Het gemid delde tarief voor de broodbedeling was toen in het winter seizoen als volgt: een gezin met 8 kinderen 36 pond rogge Tarwebrood was slechts bestemd voor kleine kinderen, zieken en ouden van dagen. Geldelijke ondersteuning werd slechts gegeven in uitzonderingsgevallen, bij voorkeur werd de onderstand in natura verschaft. Uit 1652 is bovendien een onderverdeling bekend in gods dienstige gezindheid. Van de in totaal 969 huisgezinnen die door de Aalmoezeniers werden bedeeld, waren er 511 ge reformeerd, 47 doopsgezind, 72 luthers, 253 katholiek en 86 buitenkerkelijk. Van het aantal buitenkerkelijken werd verondersteld dat er zich een aantal katholieken onder be vond, dat hun werkelijke gezindheid liever verborgen wilde houden. Behalve deze huisgezinnen werden nog 245 be stedelingen verzorgd, waarvoor men per jaar het dubbele uitgaf van wat een huisgezin per jaar aan onderhoud kostte, namelijk 80 respectievelijk 40 gulden. Het is dus niet verwonderlijk, dat men uitzag naar een tehuis een gezin met 6 a 7 kinderen een gezin met 4 a 5 kinderen een gezin met 3 kinderen een gezin met 2 kinderen een weduwe met kind ambachtsjongens 30 pond rogge 22 pond rogge 18 pond rogge 14 pond rogge 10 pond rogge 6 a 8 pond rogge 75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 77