behoeden hun karige middelen te verbrassen. Zowel in als buiten het huis gold, dat wie in staat waste werken, niet onle dig mocht blijven. Zonodig zorgden de Aalmoezeniers voor werk. In het huis beschikte men over eigen werkplaatsen waar kleren en schoeisel voor de bewoners in eigen beheer wer den vervaardigd. Wat de regentessen aan oude spullen voorradig hadden, was bestemd om in noodgevallen aan huiszittende armen te worden uitgereikt. Bij wijze van buitengewone bedeling kon ook onderstand worden verleend aan degenen die de inmiddels tot vier jaar opgetrokken termijn als inwoner van Haarlem nog niet had den volbracht. Het aanvragen van de bedeling geschiedde als voorheen, maar nu werd om de gegrondheid van het verzoek te be oordelen ook de medewerking van de vinders van de buur ten voorgeschreven. Zoals eerder gezegd werd 's winters ook turf uitgedeeld, die werd aangevoerd in schepen voordat het ijs de vaart onmo gelijk maakte. Uitreiking vond plaats eind november, half december en rond kerstmis. Pas half maart geschiedde de laatste uitreiking, bij open water uit de schepen en anders uit de turfschuur waar een voorraad lag van vijf- a zesdui zend ton turf. In zeer strenge winters werd ook in februari nog wel eens een halve portie uitgereikt. Omdat men de regenten onmogelijk ook nog met de col lecten kon belasten, werden twaalf aanzienlijke jonge man nen onder de naam Aalmoezeniers-extraordinair aange steld, steeds voor vier jaar. Iedere eerste woensdag van de maand moesten zij, nadat eerst in alle kerken de collecte warm bij de burgerij was aanbevolen, een inzameling hou den langs de huizen, waarbij zij werden vergezeld door jongens uit het Armenhuis. Al met al dacht men met deze nieuwe opzet een besparing te kunnen bereiken van 3.000,- per jaar. Tezamen met de aanwijzing van enkele nieuwe middelen, waaronder een bijdrage van 2.400,— van het Elisabeths- gasthuis voor tachtig bestedelingen, meest gebrekkige lie den die in het Armenhuis zouden worden opgenomen, moest dat erin resulteren dat de stad voortaan geen 22.000,— maar 10.000,— aan subsidie behoefde te ge ven. De hierboven geschetste werkwijze is een eeuw lang vrijwel ongewijzigd van kracht gebleven. Nadat we hierboven hebben uitgeweid over de werkwijze van de Aalmoezeniers is het volledigheidshalve dienstig om

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 80