Van Velsen kan men den duin-weg teruggaan naar het oude stam-kasteel van Brederode, en zoo voorbij het huis Bloemendaal naar Overveen. Het oude door den graaf van Holland Floris V in de laatste helft der 13de eeuw gestichte, later geheel verwoeste huis ter Vogel zang is voor omstreeks 200 jaren weder opgebouwd. Vandaar, langs en bij Bennebroek over de Leidsche vaart, Heemstede regts en Berkenrode lings latende lig gen, is de weg alleraangenaamst. Dat kan men eerst landgoederen noemen; ook levert deze streek zeer veel afwisseling op. Men gaat niet alleen door veel geboomte, maar men merkt er ook hoogtens op. Wel is waar, zijn het slechts even ondankbare, als onvruchtbare zandduinen; doch zij zien er toch uit als een soort van heuvels, en men maakt zich ten minste eenigszins illusie. Zij bieden in de overigens eeuwige vlakte toch eenige afwisseling aan, en men kan zich dan toch verbeelden iets bergachtigs te zien. De aangenaamste buitenplaatsen zijn welligt Wild hoef. Oostduin en Elswoude. Zij beslaan eene tamelijke uitgestrektheid en hebben schoone partijen en gezigten. De eerste behoort aan zekeren Kops, een rijken Menno niet; de tweede is helaas gesloopt, doch was overheer lijk, toen de weduwe van den Zweedschen consul Has- selgreen te Amsterdam haar nog bezat. De derde be hoort aan de weduwe van den rijken Amsterdammer makelaar Borski. Deze eerst onlangs gestorven buiten gewoon rijke man is op eene zonderlinge wijze tot zijnen rijkdom geraakt. Hij was een zeer aardig jongman, had veel talent en was algemeen bemind. Dit laatste gaf aan leiding dat eenige rijke jonge lieden den voorslag deden, om hem eenige duizende guldens voor te schieten. Het voorstel werd aangenomen en verwezenlijkt, en binnen weinige jaren was Borski veel rijker dan een van zijn vrijgevige vrienden. Nabij Oostduin ligt ook de buiten plaats die den heer Fesch, eenen neef van Bonaparte! toebehoort, die door deze bloedverwantschap, onder koning Lodewijk, staatsraad en een der vier onder-bur gemeesters met den titel van wethouder van Amsterdam werd, en door die loffelijke verwantschap zoo trotsch werd en opgeblazen, dat hij erten eene male krankzinnig van geworden is, gelijk hij dan ook, dewijl dit voor een keizers- en konings-neef minder voegde, zich aan zijn aanzienlijk handelshuis onder de firma van Fesch en Comp. onttrok. Van het aloude kasteel van Brederode staan nog slechts eenige weinige puinhoopen. Een hooge muur met eenen 98

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 100