plantengroei verstoken achter elkaar, en boezemen eene onwillekeurige huivering in, welke gemengd met de gevoelens van bewondering en genieting, welke de overige voorwerpen opwekken, de ziel gelijkelijk verheft en schokt, en onuitwischbare, veredelde aandoeningen voortbrengt in het gemoed. Allerverrukkendst schoon is echter dit gezigt bij het on dergaan der zon, welke men eerst nog de verre duinen naar het Noorden vergulden, en eindelijk in Thetis armen zinken ziet! In het 33e hoofdstuk geeft Strick nog een aantal karakte ristieken van het Nederlandse volk als geheel, waaruit wij nog de volgende citaten lichten: Patriciërs zijn doorgaans rijk en bezitten in den regel meer geest-beschaving en een grooteren omvang van kennis dan de adellijken. De beschaving van de Hervormde godgeleerden is nog zóó ten achteren, dat zij het woord beschaving reeds voor een gruwel aanzien en het is nog niet uitgemaakt of het bekrompenheid des verstands of wel kwade wil is, die daarbij de hoofdrol speelt. De middenstand schijnt mij toe minder welgesteld, min der beschaafd en op verre na niet zoo bedrijvig en werk zaam te zijn als in Duitschland. Een zeer afschuwelijke gewoonte, zelfs bij lieden van den beschaafde stand, is het vieze pruimen, hetgeen misschien - evenals het gebruiken van jenever in den morgenstond - goed voor de gezondheid kan zijn in een land, welks luchtgestel zo ongezond is en waar scheur buik een heerschende ziekte is, maar dat toch desniet temin zeer in het oog loopende en walgelijk is. Van de tien gehuwde mannen kan men wel rekenen dat er zeven onder den pantoffel staan en van de tien vrou wen dat de helft bijgelovig is. De hooggeprezene reinheid van de Hollandsche dames strekt zich niet uit tot het ligchaam. Hoe de bruidegom daar ter bruiloft kan gaan, zonder snuifdoos en zonder reukflesch, beken ik niet te kunnen begrijpen. Gewoonlijk slaapt het echtelijke paar in een groot bed voor twee personen, dat overdekt is, bij elkander, en deelt alzoo wederkeerig de onderlinge onreine uitwase mingen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 102