Erepenning Het begin van 1981 stond in het teken van één van Haar lems belangrijkste monumenten: de Grote of St.-Bavo- kerk. Op 14 januari werd, na een jarenlange, schier ein deloze discussie, de restauratie van dit belangrijke mo nument officieel ter hand genomen. Daarom werd de zilveren erepenning dit jaar overhandigd aan de heer H.L. Vermaire, als voorzitter van de Kerkvoogdij der Her vormde Gemeente Haarlem. Het starten van de restaura tie werd van voldoende gewicht geacht om de inzet en de stuwende kracht van de Kerkvoogdij op deze wijze te honoreren en te stimuleren. Jaarprogramma in 1981 19 januari 'In de steigers'. Lezing van mr. H.E. Phaff over de Grote of St.-Bavokerk. Centraal stonden de vele technische, financiële, historische en kunstzinnige as pecten die verbonden zijn aan de restauratie van een gebouw dat voor Haarlem nog steeds van het grootste belang is als kerk, historisch monument en internatio naal centrum van orgelcultuur. 12 februari 'Frans Hals'. Door dr. P. Biesboer werd een beeld geschetst van het leven en werk van Frans Hals. Spreker ging onder andere in op de schuttersstukken, regenten- en groepsportretten, verder op de portretten die Hals in opdracht van Haarlemse families, notabelen enz. schilderde. De positie van Frans Hals binnen de ontwikkeling van de 17e-eeuwse portretschilderkunst in Holland, de herwaardering van zijn werk tijdens de 19e eeuw en de huidige stand van de wetenschap betreffen de Frans Hals en zijn werk kwamen tot slot aan bod. 18-20-21 februari Excursie naar de Werkplaats tot Her stel van Antieke Textiel. Circa 120 leden bezochten op 18-20-21 februari de Werkplaats tot Herstel van Antieke Textiel, dit naar aanleiding van de in 1980 door ir. J. Lodewijks gehouden lezing over deze werkplaats. 12 maart 'Het veranderend gezicht van de rechter in relatie tot het veranderend beeld van het rechthuis van Haarlem'. Dit onderwerp werd tweeledig besproken; de president van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem, mr. H.F. van den Haak, belichtte het functioneren van de rechtbank. De architecten ir. H. Klarenbeek en ir. L. Bolt schetsten de positie van het nieuw te bouwen gerechts gebouwencomplex in Haarlem in het bredere verband met aspecten als stadsvernieuwing en samenleving. 103

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1981 | | pagina 105